Reklama
Reklama

Te eksperymenty przeprowadzi na stacji kosmicznej! Niezwykła szansa

Misja Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną to nie tylko historyczne wydarzenie, ale także niespotykana dotąd szansa na rozwój polskiej nauki. Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas pobytu na stacji kosmicznej będzie przeprowadzał aż 13 eksperymentów we współpracy z polskimi uczelniami oraz firmami. Czy Polacy zmienią przyszłość technologii kosmicznych?

Pierwsza polska misja naukowa w kosmosie

11 czerwca 2025 roku jest niezwykłą datą dla polskich badań kosmosu, załoga misji Axiom 4 zostanie wyniesiona na orbitę przez rakietę Falcon 9 w kapsule Crew Dragon z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie! 

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski znajdzie się w niej razem z Peggy Whitson, Shubhanshu Shukla oraz Tiborem Kapu. Nie jest to jedyny polski akcent, ponieważ po raz pierwszy będziemy realizować kosmiczny projekt badawczy w ramach misji IGNIS! 

Jakie eksperymenty naukowe będzie realizował Sławosz Uznański-Wiśniewski?

  • Immune Multiomics — Wojskowa Akademia Techniczna

Badanie wpływu środowiska kosmicznego na proces odczytywania informacji zawartych w DNA i wykorzystania go do produkcji m.in. białek. Jak również metylację DNA (proces biochemiczny) w jednojądrzastych komórkach krwi, które są kluczowe dla układu odpornościowego człowieka. Pozwoli to na zwiększenie wiedzy o reakcji organizmu na infekcje. 

  • EEG Neurofeedback — Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku 

Ten eksperyment odnosi się do sfery psychicznej, ponieważ będzie badał oraz kontrolował fale mózgowe załogi, jak również obniżał poziom stresu wywołany izolacją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  • Astro Performance (Mollis Textus)- Smart Diagnostics 

Eksperyment pokazujący wpływ misji na tkanki miękkie człowieka oraz sposoby ich adaptacji do warunków.   

  • Wireless Acoustics - Svantek 

Polegać ma na demonstracji technologii pomiaru hałasu, co umożliwi dostęp do stałego monitorowania warunków akustycznych oraz przełoży się na bezpieczeństwo przyszłych misji kosmicznych.  

  • Space Volcanic Algae - Extremo Technologies 

Pozwoli to na produkcję tlenu w zamkniętym obiegu oraz na zastosowanie mikroglonów w medycynie kosmicznej. Dzięki sprawdzeniu ich zdolności do przetrwania w środowisku kosmicznym.

Jakie pozostałe badania przeprowadzone zostaną podczas misji Ax-4? 

Mxene in LEO - Akademia Górniczo-Hutnicza,

PhotonGrav - Cortivision,

Scalable Radiation Monitor - Sigma Labs,

Stability of Drugs - Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk,

Yeast TardigradeGene - Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach,

AstroMentalHealth — Uniwersytet Śląski,

Human Gut Microbiota - Wojskowa Akademia Techniczna, 

Co jeszcze warto wiedzieć o misji IGNIS?

Słowo to z łaciny oznacza ogień, co według Polish Space Agency ma wpłynąć na "rozpalenie polskiego sektora kosmicznego". Motywem tej wyprawy jest nawiązujący do polskiego godła biało-czerwony orzeł. Można też dostrzec w tle kontury tatrzańskiej Orlej Perci, ale także Gwiazdozbiór Tarczy oraz Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co o wyprawie i badaniach uważa polski astronauta?  

Źródło: polsa.gov.pl.

Zobacz też:

Ekologiczne kosiarki w Ojcowskim Parku Narodowym. Turyści zachwyceni

Drzewo, które miało uratować świat. Dzisiaj stanowi zagrożenie

Ten polski storczyk zagrożony wyginięciem. Gdzie występuje?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki naukowe | badania | naukowcy | Kosmos | odkrycia naukowe