Będzie rewolucja w planach lekcji. Odczują to uczniowie starszych klas
Reforma edukacji “Reforma26. Kompas Jutra" rozpocznie się już 1 września br., a wraz z nią zmiany programowe. Czy liczba godzin będzie taka sama jak do tej pory? Co pojawi się na lekcjach wychowania fizycznego? Rządowy projekt i zmiana ustawy Prawo Oświatowe wejdą w życie?
Ministerstwo Edukacji Narodowej chce równomiernie rozłożyć liczbę godzin lekcyjnych od I do VIII klasy szkoły podstawowej. Argument przemawiający za tym rozwiązaniem związany jest ze zbyt małą ilością godzin w klasach I-III oraz za dużą w klasach VII-VIII. Resort wskazał, że tam w planie zajęć jest aż 30 godzin tygodniowo przedmiotów obowiązkowych! Natomiast doliczając do tego przedmioty nieobowiązkowe okazuje się, że uczniowie uczą się nawet łącznie 40 godzin w tygodniu.
Zmiany będą też w klasach IV-VI, gdzie do planu lekcji wróci przyroda, która ma łączyć biologię, geografię, fizykę oraz chemię w aspekcie interdyscyplinarnym.
Warto dodać, że znika też “godzina czarnkowa". Zamiast dostępności nauczycieli przed 1 godzinę w tygodniu dla uczniów i rodziców belfrzy będą mogli odbywać konsultacje w ramach innych zajęć.
Zobacz też: Nowa matura i egzamin ósmoklasisty. Zmiany w edukacji już od września
Dzięki niej uczniowie dowiedzą się m.in. o prozdrowotnych postawach, zrównoważonym rozwoju w postaci form aktywności przyjaznym środowisku oraz wykorzystaniu nowoczesnej technologii dla rozwoju fizycznego. W klasach I-III odbędą się obowiązkowe testy sprawnościowe, natomiast w klasach VII-VIII pojawią się ćwiczenia fakultatywne, które są wymagane podczas rekrutacji do służb mundurowych. W liceach, technikach oraz szkołach branżowych I i II stopnia ćwiczenia te będą już obowiązkowe.
W trakcie ostatniego posiedzenia połączonych komisji do spraw deregulacji i edukacji odbyło się też pierwsze czytanie rządowego projektu o zmianie ustawy Prawo Oświatowe. Następnie uzasadniono przepisy, według których w szkołach mogłyby zostać zatrudnione osoby niebędące nauczycielami. Szczególnie w przedszkolach, gdzie brakuje wykwalifikowanych nauczycieli wychowania przedszkolnego.
Źródło: gov.pl, ibe.edu.pl, hub.pl, edukacja.dziennik.pl.
Zobacz też:
Zapadła decyzja w sprawie MEN. Resort edukacji po rekonstrukcji
Duże zmiany w przedszkolach. Nauczyciele są zdruzgotani
Pilny komunikat MEN. Chodzi o rekrutacje i świadectwa z błędami