Reklama
Reklama

Badacze odkryli dwa nowe gatunki roślin. To prawdopodobnie endemity

Babia Góra to jeden z najbardziej malowniczych szczytów Beskidu Żywieckiego. W wyniku badań florystycznych na jego terenie udało się znaleźć nowe gatunki, które jedynie potwierdzają wyjątkowość tego miejsca. Cieszą nie tylko badaczy, ale również miłośników przyrody.

Unikatowa przyroda Beskidu Żywieckiego chroniona jest głównie przez Babiogórski Park Narodowy oraz Żywiecki Park Krajobrazowy. Rośnie tam wiele wyjątkowych gatunków drzew i roślin, a naukowcy udowodnili ostatnio, że niektóre z nich są endemitami. To oznacza, że spotkamy je jedynie tam.

Babia Góra — najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego

Babia Góra to szczyt, który zaliczany jest do Korony Gór Polski. Leży na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, a przez lata zdobył wiele nazw — mówi się na niego Królowa Beskidów, Diablak. Kapryśnica, Matka Niepogody. Przez szczyt Babiej Góry przebiega granica Polski ze Słowacją, a turyści mogą zdobyć rozpościerający się na wysokości 1725 m n.p.m. wierzchołek dzięki wielu szlakom, które prowadzą przez malownicze tereny.  

Na terenie Beskidu Żywieckiego znajduje się wiele wyjątkowych gatunków roślin oraz drzew. Do najbardziej charakterystycznych należą widłak alpejski, czosnek syberyjski, dziewięćsił bezłodygowy, lilia złotogłów czy rogownica alpejska. To jednak nie wszystko, ponieważ badacze podejrzewają, że występujące na terenie Babiej Góry dwa gatunki kwiatów są endemitami.

Unikatowe gatunki na terenie Babiej Góry. Naukowcy je zbadali

Odkrycia dokonano w wyniku kilkuletnich badań florystycznych. Prof. Zbigniew Szeląg opisał dwa nowe gatunki jastrzębców, które otrzymały łacińskie nazwy Hieracium besseri i Hieracium babiogorense. Rozpoznanie ich dla niewprawnego obserwatora może być trudne. Cechy diagnostyczne, które pozwoliły na wyróżnienie roślin, są jednak na tyle istotne, że uprawniają badaczy do wyodrębnienia ich jako nowych.

Badacze doskonale znają jastrzębce, jako że są to dość powszechne kwiaty z rodziny astrowatych, które znajdują się w lasach oraz powyżej ich górnej granicy. Ich nowe gatunki były jednak do tej pory nieznane, a zdaniem prof. Szeląga, są babiogórskimi endemitami.

Roślin jest jednak stosunkowo niewiele, a tych z gatunku Hieracium besseri profesor znalazł jedynie kilkadziesiąt okazów. Liczniej występuje Hieracium babiogorense — znaleziono nawet kilkaset roślin z tego gatunku, głównie w pobliżu górnej granicy lasu i powyżej niej. Jako że gatunków endemicznych na Babiej Górze jest bardzo niewiele, każde znalezisko jest wyjątkowe i cenione przez badaczy oraz miłośników przyrody.

Źródło: naukawpolsce.pl, kgp.info.pl

Zobacz też:

Tego nie nauczą cię w szkole. Wyjątkowa osada nad jeziorem Gołuń

Najkrótsze i najdłuższe konklawe. Kontrowersyjne wybory papieży

Dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich. Jak je zdobyć?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ciekawe miejsca