Reklama
Reklama

Dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich. Jak je zdobyć?

Przed ósmoklasistami nie tylko egzamin, ale też rekrutacja do wymarzonych szkół średnich. Poza wysokimi wynikami z testu przydadzą się także punkty. Dzięki nim będziesz w czołówce list rankingowych. Jak je zdobyć? 

Za co przysługują punkty przydane w rekrutacji?

Rekrutacja do szkół średnich przed absolwentami podstawówek, którzy z pewnością już zastanawiają się nad dalszą ścieżką edukacji. Każda szkoła ma swoje kryteria rekrutacyjne, nad którymi czuwa Szkolna Komisja Rekrutacyjna. Na podstawie nie tylko świadectwa lub wyników z egzaminu ósmoklasisty przygotowuje ona listy kandydatów, a wysoką pozycję na niej gwarantują punkty. Jak je zdobyć i obliczać?

Zanim zaczniesz zliczać swoje osiągnięcia, warto poznać się bliżej z dokumentami, które regulują zasady rekrutacji do szkół średnich. Wśród nich znajduje się: 

  • Ustawa z dnia 07 września 1991 r. o systemie oświaty,  (Dz. U. 2022 r., poz. 2230),  
  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, (Dz. U. 2021 r.,  poz. 1082 z późn. zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów,  (Dz. U. 2022 r., poz. 2431). 

Za co dostaniesz przydatne w rekrutacji punkty?

Za co i jak obliczać punkty podczas rekrutacji do szkół średnich? 

Ósmoklasiści mogą maksymalnie osiągnąć 200 punktów, ale prawda jest taka, że udaje się to tylko nielicznym. Wszystko w procesie rekrutacji zależy od wybranej szkoły, ale także profili klas oraz przewidzianych progów punktowych. Jak zwiększyć swoje szanse na przyjęcie do wymarzonej szkoły średniej? 

Pierwszym sposobem jest uzyskanie świadectwa z czerwonym paskiem, czyli średnią od 4,75 w górę oraz wzorowe lub bardzo dobre zachowanie. Dzięki temu na starcie rekrutacji zyskasz 7 punktów, ale to nie koniec. Wyniki w nauce, to osobna punktacja!  

Koniecznie zastanów się nad tym, do której szkoły średniej chciałbyś się dostać oraz sprawdź punktowanie z przedmiotów kierunkowych w danej klasie. Za ocenę celującą dostaniesz 18 pkt, za bardzo dobrą 17 pkt, natomiast za dobrą 14 pkt, dostateczna to 8 pkt, a dopuszczająca zaledwie 2 pkt. 

Tutaj pod uwagę bierze się oceny z czterech przedmiotów na świadectwie, czyli języka polskiego, matematyki oraz dwóch wybranych przedmiotów (zależnie od profilu rekrutacji).  

Egzamin ósmoklasisty również ma ogromne znaczenie w procesie rekrutacji do szkół średnich. Tegoroczne wyniki będą już znane 4 lipca, natomiast od 6 do 7 lipca absolwenci podstawówek będą musieli dostarczyć je do wybranych przez siebie szkół średnich. Wyniki egzaminu ósmoklasisty będą podane na zaświadczeniach procentowo, ale przelicza się je w następujący sposób:

Te punkty do rekrutacji też są ważne

Jeśli masz osiągnięcia artystyczne lub sportowe oraz posiadasz zaświadczenia, to możesz zyskać podczas rekrutacji maksymalnie 18 punktów (za wszystkie)! Tak samo jest z konkursami kuratoryjnymi na szczeblu wojewódzkim. Ważne jest też to, aby zostały one wpisane w świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. 

Trzy punkty, które w rekrutacji do szkoły średniej mogą być na wagę złota, uzyskasz z wolontariatu. Wystarczy zaangażować się w środowisko szkolne lub udzielać się społecznie. 

Źródło: nowaera.pl, okno.edu.pl, portaloswiatowy.pl.

Zobacz też:

Te ptaki pełnią ważną rolę w miastach. Jest ich coraz mniej

To najbardziej gorzki grzyb świata. Rośnie w Polsce

Kto i kiedy zaczyna wakacje? Ci uczniowie kończą rok szkolny dużo wcześniej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkolnictwo | egzamin ósmoklasisty | edukacja w Polsce | uczniowie