Gdy zauważysz tę falę, natychmiast wyjdź z wody. Groźne prądy w Bałtyku
Wypoczynek nad wodą musi być przede wszystkim bezpieczny, a mało kto, wybierając się nad Bałtyk, pamięta o tym groźnym zjawisku. Czym jest prąd wsteczny w morzu? Te zasady mogą cię uratować.
Prąd wsteczny nazywany też strugowym to groźne zjawisko na morzu. Woda płynie do tyłu, czyli od brzegu w kierunku Bałtyku, przez co może zabrać ze sobą kąpielowiczów. Zazwyczaj prądy wsteczne poruszają się z prędkością 1 metra na sekundę, ale zdarza się, że mogą mieć nawet 2,5 m/s! Jak uchronić siebie i bliskich przed niebezpieczeństwem?
Decydując się na kąpiele w morzu, wybieraj strefy do tego przeznaczone oraz zwracaj uwagę na wydawane zakazy kąpieli i wywieszone czerwone flagi. Informują one o tym, że nie wolno wchodzić do Bałtyku! Gdzie najczęściej występują prądy wsteczne? Przy pomostach, falochronach oraz zejściach falowych, jak również na wąskich przesmykach wodnych i rejonach ze sztucznymi budowlami przybrzeżnymi.
Jak zauważyć prąd wsteczny a morzu? Zazwyczaj woda, na której się pojawia, ma ciemniejszy kolor oraz jest bardziej spieniona. Podczas tego zjawiska powstaje też wir wodny, który unosi piasek, ale prądy wsteczne bywają również złudne. Woda w miejscach ich występowania wydaje się spokojna na tle tworzących się wokół niej fal.
Nie warto panikować i tracić energii na walkę z tym zjawiskiem. Pod żadnym pozorem nie płyń z prądem wstecznym oraz pod niego, a próbuj uciekać w bok. Dzięki temu maksymalnie zwiększysz swoje szanse na dotarcie do brzegu. Co kiedy, prąd wsteczny porwie cię na materacu? Postaraj unosić się na wodzie do momentu jego “zawracania" do brzegu.
Należy pamiętać, że prądy morskie to nie jedyne zagrożenie, z jakim muszą liczyć się wczasowicze. Istnieją też prądy wzdłużbrzegowe pojawiające się przy linii brzegowej, wiry wodne wciągające pod powierzchnię wody, jak również prądy kanałowe powstające między wyspą a brzegiem oraz prądy odpływowe w miejscach łączenia się rzeki z morzem. Najbardziej niebezpieczne miejsca nad Bałtykiem są między Rozewiem a Władysławowem i od Jantaru do Krynicy Morskiej.
Po pierwsze “mierz siły na zamiary” i nie popisuj się zdolnościami pływackimi, jeśli ich nie masz. Przed wyjazdem naucz się pierwszej pomocy oraz zapisz w telefonie numer ratunkowy nad wodą. Chcesz popływać w Bałtyku? Zawsze rób to w towarzystwie kilku osób, które w chwili zagrożenia mogą udzielić ci pomocy. Zaopatrz się w kamizelki ratunkowe lub koła i rękawki, szczególnie kiedy jesteś amatorem pływania oraz są pod twoją opieką dzieci. Pamiętaj też, że po opalaniu lub spożyciu napojów wyskokowych nigdy nie wchodzi się do wody.
Źródło: debki.pl, krynicamorska.com, gov.pl, polsatnews.pl, pacjent.gov.pl.
Zobacz też:
Spektakularne zjawisko w górach. Dosłownie "przelewa się" przez szczyty
Wyjątkowe miejsce w Europie. Podwodny kanion i gigantyczne fale
Gdzie wyrzucić kołozeszyt? Najpierw musisz pamiętać o tej zasadzie