Reklama
Reklama

Ten malutki ssak to "leśny inżynier". Zobacz, jak sprytnie to robi

Wyglądem przypomina zabawkę dla dzieci. Podlistnik białawy to niewielki ssak, który zamieszkuje lasy deszczowe. W jakich krajach występuje? Jak buduje swoje „namioty” z liści? Czym się żywi?

Ectophylla alba - co to za zwierzę?

Należy do jednych z najmniejszych nietoperzy owocowych na świecie. Długość ciała tego ssaka to zaledwie od 37 do 47 mm. Podlistnik białawy (łac. Ectophylla alba) jest zaliczany do rodziny liścionosowatych. Nazwa nie jest przypadkowa, nawiązuje do wyglądu zwierzęcia. Jego nos przypomina kształtem liść, co może mieć znaczenie w echolokacji. 

Futro ma białe, ale zabarwienia uszu, nosa i "pyszczka" jest żółtawo-pomarańczowe. Wiąże się to z karotenoidami, czyli związkami, które odpowiadają np. za kolor marchewki. 

Został odkryty w XIX wieku, ale w XX w. uznawano, że mógł wyginąć aż do czasu, gdy natrafiono na niego po raz kolejny. Obecnie jest ujęty w Czerwonej Księdze IUCN jako gatunek bliski wyginięcia. Wynika to z niszczenia lasów deszczowych, które zamieszkuje. 

Gdzie żyje podlistnik białawy?

Podlistnik białawy występuje w kilku krajach Ameryki Środkowej, w tym w:

  • Hondurasie,
  • Kostaryce, 
  • Nikaragui, 
  • Panamie.

Wybiera tereny do wysokości ok. 700 m n.p.m. Kryjówki buduje na helikoniach, a także innych roślinach, które mają podobne liście. Dzięki temu, że podlistnik białawy wie, jak odpowiednio je podgryźć wokół głównego nerwu, to zwijają się one w "namioty". Tam może zamieszkać cała kolonia maleńkich nietoperzy. Składa się ona zazwyczaj z 4-8 osobników, w tym tylko jednego samca. 

Ectophylla alba - czym się żywi?

Podlistnik białawy jest owocożerny. Przysmakiem tego nietoperza jest figowiec Ficus colubrinae. Choć zjada też inne gatunki, m.in. Ficus schippii. Możliwe, że uzupełnia czymś tę mało urozmaiconą dietę.  

Źródła: academia-lab.com, animalia.bio, facebook.com/SwiatOZE, academia-lab.com

Zobacz też:

Masz go w wielkanocnym koszyczku? Jest silnie trujący

Egzamin ósmoklasisty tuż-tuż. Te lektury musisz mieć w małym palcu

Nowy inwazyjny gatunek owada atakuje polskie rośliny. Tak go rozpoznasz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki naukowe