Do szkoły rowerem albo na hulajnodze? Sprawdź przepisy ruchu drogowego
Własny rower ma większość ludzi w Polsce, także wśród najmłodszych. To jeden z najpopularniejszych prezentów na komunię, kiedy dzieci mają siedem lub osiem lat. Taki wiek nie uprawnia nawet do wyrobienia karty rowerowej. Czy w takim razie dzieci na rowerze lub hulajnodze mogą korzystać z nich w drodze do szkoły?
Dziecko może samodzielnie dojeżdżać do rowerem do szkoły, ale tylko pod warunkiem, że ukończyło 10. rok życia i zdało egzamin na kartę rowerową. Jeśli chodzi o wymóg wiekowy, to liczy się data dzienna - dopiero wtedy dziecko może wziąć udział w kursie przygotowującym, który zazwyczaj organizują poszczególne szkoły.
Jak wiedzą wszyscy, którzy uzyskali prawo jazdy, doświadczenia z kursu często dość mocno mijają się z rzeczywistością polskich dróg. Tak samo jest w przypadku jazdy na rowerze - z jednej strony dziecko bez nadzoru może nie stosować się do zasad bezpieczeństwa, z drugiej ryzyko stanowią inni nieodpowiedzialni uczestnicy ruchu drogowego.
Jeśli nie do końca ufamy w rozwagę naszej pociechy albo wiemy, że trasa do szkoły ma niebezpieczne fragmenty, czy odcinki, gdzie kierowcy często nie stosują się do zasad, nie powinniśmy pozwalać dziecku na samodzielne dojazdy, nawet jeśli uzyskało już kartę rowerową. Do momentu ukończenia 18 lat to rodzice odpowiadają za swoje dzieci.
Karty rowerowej potrzebuje niepełnoletni powyżej 10. roku życia, jeśli ma zamiar przemieszczać się samodzielnie przy pomocy roweru lub hulajnogi elektrycznej. Osoby do 10 roku życia na rowerze to formalnie piesi. Nie mogą więc korzystać ze ścieżek rowerowych ani poruszać się po drogach bez opieki.
Nie oznacza to jednak, że młodsze dzieci w ogóle nie mogą jeździć na rowerze. Co więcej, mogą one poruszać się jednośladem nawet po chodnikach, ale tylko pod opieką osoby dorosłej. Takie obostrzenie jasno mówi jednak, że samodzielna wyprawa do szkoły jest w tym przypadku zabroniona.
Jak wygląda proces wyrabiania karty rowerowej? Dziecko musi wziąć udział w kursie, który kończy się egzaminem z umiejętności jazdy i znajomości odpowiednich przepisów ruchu drogowego.
Kurs organizuje szkoła - zwykle raz w roku - na podstawie pisemnego wniosku, który dyrektor składa do Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego. W wyznaczonym terminie nauczyciel posiadający kwalifikacje nabyte w drodze nieodpłatnego szkolenia organizowanego przez WORD-y. Po zaliczonym egzaminie szkoła wydaje uczniom karty rowerowe.
Choć hulajnoga elektryczna budową i mechanizmem działania diametralnie różni się od roweru, to przepisy są w tej kwestii praktycznie takie same. Dzieci, które nie mają jeszcze 10 lat mogą jeździć na hulajnodze elektrycznej, tylko w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Po ukończeniu 10 r.ż. mogą samodzielnie przemieszczać się na hulajnodze (zwykłej i elektrycznej), jednak tylko po odpowiednim przeszkoleniu w zakresie poruszania się po drogach. Poświadczeniem nabycia odpowiedniej wiedzy i umiejętności jest uczestnictwo w kursie i zdanie egzaminu na kartę rowerową.
Źródła: olawa.policja.gov.pl; dziennikprawny.pl; isap.sejm.gov.pl
Zobacz też:
Najlepsza polska uczelnia z nauk medycznych i o zdrowiu? Znamy wyniki światowego rankingu
Jak rozpoznać fake newsy? Tego nauczy nowy przedmiot szkolny
Szkolne absurdy. Średnia ważona niezgodna z prawem, ale stosowana