Jakie zawody będą potrzebne na rynku pracy? MEN opublikowało prognozę
Automatyk, elektromechanik, monter nawierzchni kolejowej i ponad trzydzieści innych zawodów znalazło się w prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym oraz wojewódzkim rynku pracy. Czy te wykazy będą miały bezpośredni wpływ na ofertę kształcenia w Polsce?
Ministerstwo Edukacji Narodowej po raz siódmy ogłosiło prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Takie zestawienie ma wskazać, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta kształcenia młodych ludzi w Polsce. W związku z nowelizacją przepisów prawa oświatowego samorządy otrzymają na 2026 rok zwiększoną kwotę potrzeb oświatowych dla szkół, które kształcą w zawodach z prognozy. Placówki oświatowe mogą jeszcze dostosować swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2025/2026.
Prognoza zapotrzebowania na krajowym rynku pracy w 2025 r. zawiera wykaz 35 zawodów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa. To m.in.:
- automatyk,
- betoniarz-zbrojarz,
- dekarz oraz technik dekarstwa,
- elektromechanik, elektryk, technik elektromobilności, technik elektryk oraz technik energetyk,
- mechatronik,
- monter konstrukcji budowlanych i monter stolarki budowlanej,
- operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych,
- technik montażu i automatyki stolarki budowlanej,
- monter nawierzchni kolejowej, technik elektroenergetyk transportu szynowego oraz technik transportu kolejowego.
Po raz pierwszy na liście krajowej zapotrzebowania na pracowników szkolnictwa branżowego pojawił się zawód z poziomu szkoły policealnej: opiekun osoby starszej i opiekun w domu pomocy społecznej.
Według szacunków w 2050 r. aż 32,7 proc. populacji Polski będą stanowiły osoby po 65. roku życia. Raport Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego dla opieki zdrowotnej i pomocy społecznej potwierdza rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą świadczyli usługi asystenckie oraz opiekuńcze dla tej grupy.
"W 2025 r. po raz pierwszy w części wojewódzkiej pojawiły się wykazy zawodów szkolnictwa branżowego, dla których jest prognozowane szczególnie istotne zapotrzebowanie na pracowników na poszczególnych wojewódzkich rynkach pracy, które obejmują wszystkie zawody z części krajowej oraz po jednym zawodzie będącym specjalizacją regionalną w danym województwie" - informuje resort edukacji w oficjalnym komunikacie.
Wspomniane specjalizacje regionalne odnoszą się do różnych branż. W województwie zachodniopomorskim wskazano, że zapotrzebowanie dotyczy techników elektroautomatyków okrętowych, a w woj. warmińsko-mazurskim - techników przemysłu jachtowego.
Natomiast w woj. pomorskim, woj. lubuskim oraz woj. kujawsko-pomorskim wyjątkowo potrzebni mają być technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Małopolska powinna postawić na kształcenie techników elektroników, woj. mazowieckie na techników elektroniki informatyki medycznej, a woj. podkarpackie na techników mechaników lotniczych.
Specjalizacja regionalna związana z technikami szerokopasmowej komunikacji elektronicznej ma dotyczyć woj. śląskiego. Zgodnie z prognozą technicy podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny mają być potrzebni w woj. dolnośląskim, a technicy technologii żywności w woj. lubelskim i woj. opolskim.
Technik agrobiznesu to specjalizacja regionalna wskazana dla woj. podlaskiego, a technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki to woj. świętokrzyskie. Na kształcenie techników aranżacji wnętrz powinno postawić woj. wielkopolskie, a woj. łódzkie na techników przemysłu mody.
Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego uwzględnia dane Instytutu Badań Edukacyjnych. Zostały one opracowane na podstawie:
- statystyki publicznej (Główny Urząd Statystyczny),
- danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- Systemu Informacji Oświatowej.
Wzięto pod uwagę opinie rad sektorowych do spraw kompetencji i Rady Programowej do spraw kompetencji oraz ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego.
Źródło: gov.pl
Zobacz też:
Czy podczas matury można wyjść do toalety? Sprawdź, odpowiedź może zaskoczyć
Górskie stawy rozmarzają. Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów
Co grozi za ściąganie na maturze? Unieważniony egzamin to nie wszystko