Religia w szkołach na celowniku. Katecheci złożyli skargę do Strasburga
Rozporządzenie MEN o organizacji lekcji religii w szkołach nie kończy sporu o tę kwestię. Stowarzyszenie Katechetów Świeckich (SKŚ) złożyło skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w związku z przepisami, które mają obowiązywać od 1 września 2025 roku. Co proponuje w ustawie, którą przygotował Instytut Ordo Iuris?
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich (SKŚ) złożyło skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko polskiemu rządowi. Dotyczy ona rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 roku, które ma zmienić przepisy w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach.
Zgodnie z decyzją resortu edukacji od 1 września 2025 r. wymiar lekcji etyki i religii ma wynosić jedną godzinę w tygodniu. Rodzic może też zdecydować, że dziecko nie będzie uczęszczało na żadne z tych zajęć.
Skarga nie jest jedynym działaniem, które podjęto w sprawie lekcji religii. Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zainicjowało powstanie Komitetu Obywatelskiego Inicjatywy Ustawodawczej "Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy - Prawo Oświatowe". Na oficjalnym profilu w mediach społecznościowych poinformowali, że:
Zgodnie z przepisami muszą zebrać 100 tys. podpisów, aby formalnie zgłosić projekt obywatelski w Sejmie. Rzecznik SKŚ Dariusz Kwiecień przyznał, że przygotował go Instytut Ordo Iuris. W tej nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe zaproponowano:
- wprowadzenie dwóch obowiązkowych godziny religii i etyki w tygodniu w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. Reguła nie obowiązywałaby w szkołach dla dorosłych,
- możliwość zmniejszenia liczby godzin do jednej tygodniowo po wyrażeniu zgody przez właściwego biskupa diecezjalnego Kościoła katolickiego, władze zwierzchnie właściwego kościoła lub innego związku wyznaniowego,
- możliwość złożenia oświadczenia o uczęszczaniu dziecka na etykę zamiast na religię (lub odwrotnie) w szkołach publicznych i prywatnych. Rodzic mógłby to zrobić do 10 lipca każdego roku,
- wpisywanie ocen z religii i etyki na świadectwie oraz wliczanie ich do średniej ocen.
Wiceministra Katarzyna Lubnauer wypowiedziała się na temat projektu zaproponowanego przez katechetów. Stwierdziła, że resort edukacji jest przeciwny takim rozwiązaniom, bo to "ograniczenie prawa rodziców do wychowywania dziecka, które jest zresztą zapisane w Konstytucji". Dodała:
Przedstawicielka MEN-u podkreśla, że w sytuacji, gdy katechezę i etykę prowadzi ta sama osoba, to wybór rodzica pomiędzy tymi zajęciami byłby pozorny.
Źródła: facebook.com/StowarzyszenieKatechetowSwieckich, portalsamorzadowy.pl
Zobacz też:
Te małe żółwiki wkrótce wyruszą w świat. Udany eksperyment w parku narodowym
Ten egzamin maturalny segreguje uczniów? Petycja trafiła do Sejmu
Połączyła je niezwykła więź? Zachowanie tych wilków daje do myślenia