Spóźnienie lub nagła choroba maturzysty. Co z egzaminami?
Spóźnienie na maturę to koszmar każdego, kto ma podejść do egzaminu dojrzałości. Zasada jest prosta: kto się spóźni, nie zostanie wpuszczony na salę. Nie oznacza to jednak, że wszystko stracone. Wyjaśniamy, co należy zrobić w przypadku spóźnienia na maturę lub nagłej choroby.
Tegoroczne matury zaczynają się w poniedziałek, 5 maja, egzaminem pisemnym z języka polskiego. Punktualnie o godzinie 9:00 drzwi sal egzaminacyjnych zostaną zamknięte. CKE dopuszcza możliwość wpuszczenia osób spóźnionych tylko do momentu, w którym arkusze maturalne nie zostaną otwarte. Jeśli zatem maturzysta spóźni się kilka minut, kiedy trwają jeszcze czynności organizacyjne, zostanie wpuszczony na salę. Po otwarciu arkuszy spóźnialscy już nie wejdą na egzamin.
Przeczytaj także: Pytania jawne na maturę ustną 2025 - lista pytań i odpowiedzi
Spóźnienie na maturę nie oznacza jeszcze, że wszystko stracone. Trzeba jednak działać szybko. Maturzysta powinien napisać wniosek do dyrektora szkoły o dopuszczenie do egzaminu w terminie dodatkowym. To sytuacja, którą przewidziała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Matury w terminach dodatkowych odbędą się w czerwcu:
- język polski - 3 czerwca (poniedziałek), godzina 9:00;
- matematyka - 4 czerwca (wtorek), godzina 9:00;
- język obcy nowożytny - 5 czerwca (środa), godzina 9:00.
Wniosek o dopuszczenie do matury w terminie dodatkowym trzeba dostarczyć do dyrekcji szkoły najpóźniej do końca dnia, w którym nastąpiła nieobecność na egzaminie. Dokument powinien zawierać imię i nazwisko ucznia, uzasadnienie nieobecności oraz prośbę o dopuszczenie do egzaminu w terminie dodatkowym. Uczeń, który spóźni się na jeden z egzaminów w terminie głównym, powinien do innych przystąpić normalnie. W czerwcu podejdzie jedynie do przedmiotu, na którym był nieobecny.
Czytaj też: Te błędy matematyczne maturzyści popełniają najczęściej
Choroba w trakcie matur jest traktowana przez CKE jako wypadek losowy. Nie musisz iść na egzamin z gorączką czy innymi objawami. Maturzysta powinien wtedy postąpić dokładnie tak samo, jak w przypadku spóźnienia. Powinien do końca dnia złożyć wniosek do dyrektora szkoły z prośbą o dopuszczenie do egzaminu w terminie dodatkowym, w czerwcu. Dokument absolwent może złożyć osobiście, ale mogą to również zrobić w jego imieniu rodzice.
Źródło: cke.gov.pl
Zobacz też:
Nowa ocena w szkołach. MEN wprowadza zmiany od września
Legitymacja w mObywatel zamiast tradycyjnej od 1 lipca 2025. Co się zmieni?
Niedozwolone produkty wciąż dostępne w szkołach. Uczniowie "mogą je dostać od ręki"?