Te małe żółwiki wkrótce wyruszą w świat. Udany eksperyment w parku narodowym
Te malutkie żółwie błotne niedawno przyszły na świat, są wielkości pięciozłotówki, a już zaczną żyć na wolności. Gdzie w Polsce jest ich najwięcej? Co warto wiedzieć o żółwiach błotnych? Poleski Park Narodowy to dla nich raj.
Wraz z nadejściem wiosny te małe żółwie błotne zaczną samodzielne życie. Obecnie przebywają w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego, a jest ich około 200! Na razie tym gadom nie brakuje niczego, ponieważ ich pierwsze miesiące życia wyglądają jak wakacje. Młode żółwie błotne mają zapewnione ciepło, jedzenie, wodę oraz sztuczne słońce. Jak poradzą sobie w nowej rzeczywistości na terenie Poleskiego Parku Narodowego?
Od wielu lat Poleski Park Narodowy jest dla żółwi błotnych domem, ponieważ właśnie tam znajduje się dla nich bezpieczne miejsce. Warto pamiętać, że te gady są wpisane do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek narażony na wyginięcie. Na terenie PPN życie żółwi błotnych jest stale obserwowane, a ich jaja zabezpieczane przed drapieżnikami. Dzięki tym działaniom oraz Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego znajdującego się na terenie parku zwierzęta mają szansę przetrwać.
Małe żółwie błotne czekają na wyższe temperatury, słoneczne dni i ciepłą wodę, aby zacząć życie w środowisku naturalnym. Pracownicy PPN przewidują, że będzie to w maju. W ochronie tych gadów niezwykle ważne jest to, aby przygotowane dla nich zbiorniki miały odpowiednią wysokość wody oraz były stale odkrzaczane.
Żółw błotny jest polskim gadem, a zazwyczaj żyje na terenach nizinnych w m.in. stawach, starorzeczach oraz rzekach. Najwięcej tych zwierząt jest w parkach lub rezerwatach, czyli w Poleskim Parku Narodowym, Drawieńskim Parku Narodowym, Puszczy Rzepińskiej i Puszczy Noteckiej.
Żółwie błotne są płochliwe, ale też szybko pływają oraz potrafią dać nura pod wodę na około 1 godzinę! Gady te lubią wychodzić na brzeg, gdzie wygrzewają się na słońcu w ciepłe dni.
Na wygląd żółwia błotnego składa się oczywiście pancerz, który w zależności od płci gada może mieć długość nawet 19 cm i jest w kolorze oliwkowobrązowym. Pewnie od tej barwy nasz rodzimy gad wziął swoją nazwę: błotny. Zwierzęta te ważą od 0,8 kg do nawet 1,5 kg, co sprawia, że są całkiem spore. Niektóre żółwie błotne na głowie, szyi i łapach mają charakterystyczne żółte plamki, a ich tęczówki pomagają odróżnić samca (żółte) od samicy (pomarańczowe lub brązowe).
Warto pamiętać, że żółwie błotne są drapieżnikami, ale nie mają zębów! Ich menu składa się ze ślimaków, małży, kijanek, a nawet małych ryb. Gady są w stanie je zjeść dzięki listwom rogowym w szczęce oraz dziobowi, czyli żuchwie żółwiego rostrum. Zazwyczaj żółtwie połykają swoje ofiary albo je rozszarpują.
Ile żyją żółwie błotne? Te gady z reguły są długowieczne, ale polskie żółwie żyją maksymalnie kilkanaście lat. Można łatwo to policzyć, spotykając żółwia, ponieważ na jego skorupie są charakterystyczne prążki. Ich ilość pomaga ustalić wiek gada.
Na małe żółwie błotne polują m.in. lisy, kuny, a nawet kruki, które mają przewagę nad gadami. Często zdarza się też, że te dzikie zwierzęta wykradają żółwie jajka, co jest zagrożeniem ze względu na niską populację gadów. We wodach, które zamieszkują żółwie błotne, nie mogą przebywać inne gatunki, które nie są naturalne dla ekosystemu. Jednak bezpośrednim zagrożeniem dla gadów jest człowiek, który ingeruje w środowisko.
Źródło: polpn.gov.pl, rmf24.pl, naukadlaprzyrody.pl, ekologia.pl
Zobacz też:
Te dźwięki usłyszy tylko jedna osoba w tłumie. Nowe badania jak science fiction
Mija rok bez obowiązkowych zadań domowych. MEN sprawdzi efekty
"Lalka" z gwiazdorską obsadą? Nowa ekranizacja szkolnej lektury