Ta zagadka sprawia problem wielu internautom. Rozwiązanie jest proste
Czasami najprostsze równanie matematyczne może stać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy w grę wchodzi potęgowanie. Zadanie jest jeszcze trudniejsze, gdy w indeksie górnym zamiast cyfry widnieje "x". Potrafisz rozwiązać tę łamigłówkę? Sprawdź swoją wiedzę i umiejętności matematyczne!
Twoim zadaniem jest rozwiązanie następującego równania: 5x + 5x = 250. Czy potrafisz znaleźć wartość x, która sprawi, że równanie będzie prawdziwe? Tutaj przyda się podpowiedź! Zwróć uwagę na ogólną postać wyrażenia - to równanie zawierające potęgi. Czy zauważyłeś, że możesz uprościć to równanie, aby łatwiej znaleźć wartość x?
Rozwiązywanie zagadek matematycznych przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, rozwija zdolność krytycznego myślenia i umiejętności analityczne, które są nieocenione w codziennym życiu i pracy. Po drugie, regularne zmagania z problemami matematycznymi poprawiają pamięć i zdolność koncentracji.
Mniej oczywisty, ale bardzo pożądany "skutek uboczny" rozwiązywania takich zadań to satysfakcja i bonus do pewność siebie, czyli dodatkowa motywacja do podejmowania kolejnych wyzwań - nie tylko matematycznych.
KROK 1. Pierwszy krok w drodze do rozwiązania to zauważenie, że wyrażenie 5x pojawia się dwa razy. Możemy więc zapisać równanie jako:
2 x 5x = 250
KROK 2. Następnie musimy podzielić obie strony równania przez 2, aby zostawić wyrażenie z potęgą po jednej stronie:
5x = 250 / 2
5x = 125
KROK 3. Teraz musimy zastanowić się, jaka liczba podniesiona do potęgi x da nam 125. Wiemy, że 125 to 5 do potęgi 3 (53). Zatem, aby równanie było prawdziwe:
x = 3
Choć zadanie dla niektórych może wydawać się trywialne, to rozwiązywanie zagadek matematycznych jest świetnym sposobem na ćwiczenie umysłu i utrzymanie go w dobrej kondycji (to szczególnie ważne w leniwym okresie wakacyjnym!). Taki trening przynosi korzyści, które zostają z nami na całe życie.
Źródło: hub.pl.
Zobacz też:
Rusz głową i podaj wynik w 10 sekund. Zagadka na poziomie podstawówki
Wyliczysz w pamięci? Wystarczy pamiętać jedną szkolną regułkę
Wiralowa zagadka matematyczna. Zebrała miliony komentarzy z odpowiedziami