Do tej zagadki matematycznej potrzeba wiedzy z podstawówki. Rozwiążesz?
Zagadki matematyczne, nawet jeśli wymagają jedynie wiedzy z podstawówki, często są obiektem burzliwych dyskusji w internecie. To, co kilkuletni uczeń obliczyłby w dwie minuty, staje się zagwozdką dla wielu dorosłych. Podobnie jest z działaniem z tego artykułu. Wiesz, jakie jest jego prawidłowe rozwiązanie?
Zagadki matematyczne na poziomie szkoły podstawowej, choć zwykle nie są skomplikowane, to wzbudzają duże emocje wśród internautów. Niektórzy dorośli, którzy dawno już skończyli szkołę i na co dzień rzadko używają matematyki, nie zawsze dokładnie pamiętają jej zasady. Z tego względu nawet przy prostych działaniach popełniają kardynalne błędy.
W internecie pojawiło się niedawno działanie, co do poprawnego rozwiązania którego wiele osób miało wątpliwości:
600 : 24 x 3 + 3 = ?
Część z nich jako wynik podawała 150, inni 4,1(6), a byli też tacy, z których obliczeń wyszło 78. Poprawna odpowiedź jest jednak tylko jedna.
Do rozwiązania tej zagadki matematycznej potrzebna jest przede wszystkim znajomość zasad kolejności wykonywania działań. Według nich jako pierwsze zawsze wykonujemy mnożenie lub dzielenie, a jako kolejne dodawanie lub odejmowanie.
Co jednak robi się w przypadku, w którym obok siebie mamy dwa działania na tym samym poziomie np. i dzielenie, i mnożenie, jak w działaniu z tego artykułu? Wówczas na początku wykonujemy pierwsze działanie od lewej, a później kolejne od tej strony, które jest na tym samym poziomie. Jak powinno to wyglądać w praktyce?
Zgodnie z kolejnością działań najpierw wykonujemy dzielenie, które jest pierwsze po lewej:
600 : 24 x 3 + 3 = 25 x 3 + 3 = ?
Następne od lewej jest mnożenie, które zgodnie z zasadami kolejności działań wykonujemy przed dodawaniem:
25 x 3 + 3 = 75 + 3 = ?
Na sam koniec zostaje już tylko dodawanie:
75 + 3 = 78
Zatem końcowym wynikiem całego działania jest 78.
Źródło: hub.pl, fresherslive.com.
Zobacz też:
Podchwytliwy QUIZ prawda czy fałsz. 10/10 to rzadki wynik
Pamiętasz to z chemii? Łatwizna dla maturzystów, dla wielu może być za trudna
Zagadka matematyczna na czas. Jak szybko rozwiążesz tę łamigłówkę?