Reklama
Reklama

Podchwytliwa zagadka matematyczna. Jest tu jeden haczyk

W tym zadaniu czai się podstęp! Choć wszystko wygląda prosto i "symetrycznie", żeby uzyskać właściwy wynik, trzeba pamiętać o jednej niezwykle ważnej rzeczy. Co to takiego? Wiesz, czy potrzebujesz podpowiedzi? Rozwiąż zadanie i sprawdź, czy to właściwy wynik!

Podchwytliwa zagadka matematyczna. Jest jeden haczyk...

Na pierwszy rzut oka można łatwo zgubić się w nawiasach lub źle zinterpretować zapis. Niektórzy mogą pomylić się, ignorując kolejność działań lub traktując niewłaściwie rzadziej spotykany zapis z czynnikiem na końcu nawiasu. Twoim zadaniem jest rozwiązanie następującego działania:

7(3 + 4) ÷ (3 + 4)7 = ?

Wygląda prosto? Możliwe, aczkolwiek niektórzy zmieniają zdanie po sprawdzeniu poprawnego wyniku. Uda ci się uniknąć ukrytej w przykładzie pułapki? Rozwiąż i sprawdź, czy przypadkiem się na nią nie złapałeś! 

Rozwiązanie zagadki. Gdzie najczęściej pojawia się błąd?

Jeszcze raz przyjrzyjmy się naszemu zadaniu: 7(3 + 4) ÷ (3 + 4)7. Po pierwsze obliczamy wyrażenia w nawiasach. Wszyscy wiemy, że to, co w nawiasach rozwiązuje się na początku. W obu przypadkach mamy tam działanie 3 + 4 i 3  + 4 = 7. 

Potem podstawiamy wyniki do równania. Właśnie tutaj pojawia się największy problem. Gdy otrzymamy: 7 ⋅ 7 ÷ 7 ⋅ 7, wiele osób z automatu, a wbrew własnej wiedzy wybiera drogę na skróty, tak jakby nawiasy wciąż były obecne w wyrażeniu. Licząc w pamięci przed oczami wyobraźni widzą nagle 49 ÷ 49 i z przekonaniem rzucają odpowiedź – jeden! Otóż nie.

Wykonujemy działania po kolei od lewej do prawej. Pierwsze mnożenie: 7 ⋅ 7 = 49, następnie dzielenie: 49 ÷ 7 = 7 i drugie mnożenie: 7 ⋅ 7 = 49.

Prawidłowy wynik działania wynosi 49. Masz tak samo?

Źródło: facebook.com

Zobacz też:

Ten test pokaże, czy masz zadatki na geniusza. Sprawdź się!

QUIZ ortograficzny z "h" i "ch". 10/10 zgarną tylko mistrzowie

Zagadka matematyczna na czas. Podaj prawidłowy wynik w mniej niż 15 sekund

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozrywka | zagadka | zagadka matematyczna