Reklama
Reklama

Ta zagadka z klepsydrą podbija internet. Rozwiązują tylko najbystrzejsi

Czas to pieniądz, dlatego dobrze nie tracić go na... odmierzanie czasu. Czy zdołasz wpaść na rozwiązanie, które nie zabierze ci ani jednej minuty? Zagadka z klepsydrami na dobry początek tygodnia!

Zagadka z klepsydrami. Jak odmierzyć kwadrans?

Dziś upływ czasu możemy zmierzyć z pomocą niezliczonych urządzeń wyposażonych w zegar - smartfonów, opasek, lodówek, a nawet... szczoteczek do zębów.

W naszej zagadce posłużymy się jednak znacznie bardziej tradycyjnymi czasomierzami - dwiema klepsydrami. W większej piasek przesypuje się przez 11 minut, w mniejszej - 7. Twoim zadaniem jest znalezienie sposobu, żeby za ich pomocą odmierzyć dokładnie 15 minut. Można to zrobić na dwa sposoby. Masz już pomysł? 

Rozwiązanie zagadki. Dwie metody

Na pierwszy rzut oka widać, że do rozwiązania zagadki trzeba będzie wykorzystać różnicę w czasie, w jakim przesypują się obie klepsydry. Ta wynosi 4 minuty.
W tym miejscu powinniśmy już zauważyć, że wspomniana różnica plus czas odmierzany przez dłuższą klepsydrę da nam wymagany kwadrans - pozostaje tylko kwestia odpowiedniego zaplanowania odwracania obu czasomierzy.

Pierwsza metoda przychodzi do głowy szybciej, jednak zajmie nieco więcej czasu. Na początku jednocześnie odwracamy obie klepsydry i czekamy, aż 7-minutowa przesypie się w całości. W tym momencie zaczynamy odliczać umówiony kwadrans. Kiedy swój cykl zakończy większa klepsydra, upłyną 4 minuty. Wystarczy, że natychmiast ją odwrócimy i odczekamy kolejny pełny cykl. Gdy ostatnie ziarnko piasku znajdzie się w dolnej części, upłynie równo 15 minut od momentu, w którym zaczęliśmy odliczać czas. Całe rozwiązanie zajmie nam jednak 22 minuty.

Druga metoda jest nieco bardziej skomplikowana, jednak pozwala na odmierzenie kwadransa bez poświęcania na to choćby jednej dodatkowej minuty.
Zaczynamy tak samo, jak wcześniej - jednocześnie "startujemy" obie klepsydry i czekamy, aż piasek przesypie się w mniejszej. Gdy to się stanie, od razu ją odwracamy. Do końca dużej klepsydry pozostały jeszcze 4 minuty - wtedy od początku mierzenia czasu (jednoczesnego odwrócenia obu klepsydr) minie już 11 minut. 

Brakujące 4 minuty odmierzymy, odwracając mniejszą klepsydrę. Ta nie skończyła jeszcze swojego cyklu, ale w jej dolnej części znajduje się dokładnie tyle piasku, ile potrzebujemy (różnica między większym i mniejszym czasomierzem). W ten sposób udało nam się odmierzyć równy kwadrans i nie spędzić nad klepsydrami ani chwili więcej.

Źródła: www.popularmechanics.com

Zobacz też:

Łamigłówka matematyczna. Najlepsi podają wynik w mniej niż 10 sekund

Tylko najlepsi radzą sobie bez kalkulatora. Dasz radę rozwiązać?

Kojarzysz pałac na zdjęciu? W tym quizie pytamy o zabytkowe rezydencje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zagadka matematyczna | logika