Te zagrożone ptaki prawie zniknęły z Polski. Rozpoznasz je na zdjęciach?
W Polsce żyje około 475 gatunków ptaków. Nie jest to wiele w porównaniu z innymi krajami w Europie. Co gorsza, wiele z nich znika z naszego krajobrazu i staje się gatunkami zagrożonymi wyginięciem. Niektóre już teraz uważane są wymarłe regionalnie. Drop, cietrzew, głuszec lub orzeł przedni były symbolami naszego ptasiego królestwa, dziś nie wszyscy wiedzą jak wyglądają te dumne ptaki. Spróbuj swoich sił w naszym quizie i rozpoznaj na zdjęciach zagrożone gatunki awifauny - być może te piękne stworzenia występują jeszcze w Twojej okolicy. Zapraszamy do ptasiego świata!
W ciągu ostatnich dwóch dekad liczba zagrożonych gatunków ptaków w Polsce wzrosła o około 30%. Obecnie aż 47 gatunków jest zagrożonych wymarciem, a 16 już wymarło na przestrzeni ostatnich 200 lat. Wśród ptaków, które po raz pierwszy zostały uznane za zagrożone w naszym kraju, znajdują się m.in. płaskonos, mewa siwa, zausznik oraz błotniak łąkowy. Co więcej, tak powszechnie znane gatunki jak głowienka, gawron czy słowik szary również znalazły się na liście gatunków zagrożonych.
Czerwona lista ptaków Polski, opracowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) we współpracy z Muzeum i Instytutem Zoologii PAN oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, jest kluczowym dokumentem oceniającym ryzyko wymarcia poszczególnych gatunków ptaków w kraju. Najnowsza edycja tej listy została opublikowana pod koniec 2020 roku i stanowi pierwsze tak kompleksowe zestawienie od prawie 20 lat (poprzednie z 2002 roku).
Od 2004 roku do listy dopisano aż 29 gatunków, które wcześniej uważano za gatunki najmniejszej troski, a teraz są zagrożone lub bliskie zagrożenia w Europie. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja ptaków zamieszkujących doliny rzeczne i mokradła. Zmiany w środowisku naturalnym, takie jak osuszanie terenów podmokłych czy intensyfikacja rolnictwa, prowadzą do degradacji ich siedlisk. W efekcie gatunki takie jak rycyk, batalion czy łęczak zostały sklasyfikowane jako krytycznie zagrożone.
Czerwona lista ptaków Polski pełni istotną rolę w kształtowaniu strategii ochrony przyrody. Dzięki niej możliwe jest monitorowanie zmian w populacjach ptaków oraz podejmowanie działań mających na celu ich ochronę. Tylko aktywne działania wielu instytucji (rządowych, samorządowy, pozarządowych) mogą przyczynić się do zatrzymania negatywnych trendów i zachowania bogactwa ornitologicznego Polski.
Źródło: https://otop.org.pl/naszeprojekty/chronimy/czerwona-lista-ptakow-polski/
Zobacz też:
Znasz historię średniowiecza? Odpowiedz na 10 pytań z podręcznika czwartoklasisty
Potrafisz wstawić brakujące znaki? Zadanie na poziomie podstawówki
Oto najniebezpieczniejsze gady świata. Rozpoznasz wszystkie 10?