Reklama
Reklama

Wydaje się banalne, ale wielu ma kłopot. Podejmiesz wyzwanie?

Dzisiaj Dzień Matematyki, więc trzeba go uczcić z przytupem, czyli rozwiązać zagadkę! Świeży chleb uwielbiają prawie wszyscy, ale ile w tej łamigłówce będzie ważył jego bochenek? Lepiej rusz głową przed odpowiedzią.

Dlaczego ta łamigłówka matematyczna wpędza w kłopoty?

Zdolności matematyczne nie wystarczą, aby rozwiązać tę zagadkę. O wiele bardziej przyda się tutaj czytanie ze zrozumieniem oraz brak pośpiechu. Wiele osób z pewnością będzie upierać się, że waga bochenka chleba wynosi 1,5 kg. Właśnie podając taki wynik łamigłówki, wpadają oni w nie lada kłopoty, a przecież wystarczy pomyśleć lub użyć wyobraźni, a może nawet równania matematycznego? 

Kombinowanie w tej zagadce przybliża do prawidłowej odpowiedzi, a szczególnie warto wysilić intelekt w takim dniu, jak Dzień Matematyki. Na spokojnie przeczytaj treść łamigłówki kilka razy, dzięki temu rozwiązanie przyjdzie samo. Nerwy oraz presja czasu nie są dobrymi sprzymierzeńcami w działaniach matematycznych i logicznych, więc główkuj nad wagą bochenka chleba, ile musisz. 

Jak obliczyć ile waży bochenek chleba?

Większość osób z pewnością lepiej będzie rozumieć łamigłówkę, kiedy zapiszemy jej treść, jako równanie matematyczne. Waga bochenka chleba w tej zagadce jest niewiadomą, przez co w działaniu można oznaczyć go dowolną literą np. x lub y. W pierwszej części zagadki jest informacja o tym, że bochenek chleba waży kilogram i pół bochenka chleba. Jak więc rozpisać tę łamigłówkę? 

x = 1kg + 0,5 x kg

Podobne zagadki znajdują się w podręcznikach matematycznych ze szkoły podstawowej. Żeby obliczyć x (wagę bochenka chleba) należy:

x = 1kg + 0,5 x kg / -0,5 x

x - 0,5 x kg = 1kg 

0,5 x kg = 1 kg / : 0,5 

x = 2 kg 

Zamiast rozwiązać łamigłówkę zgodnie z zasadami matematycznymi wiele osób będzie nadal uparcie stać przy błędnym zapisie: 1 kg + 0,5 kg = 1,5 kg. 

Co warto wiedzieć o Dniu Matematyki?

Dzień Matematyki po raz pierwszy obchodzono w 2007 roku, a udział w święcie wzięło wtedy 286 tysięcy uczniów z blisko 98 krajów. Natomiast po pięciu latach liczba ta wzrosła do prawie 6 milionów młodzieży! W naszym kraju pierwsze obchody Dnia Matematyki odbyły się w 2014 roku dzięki Stowarzyszeniu Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Uczestniczyło w tym wydarzeniu około 100 szkół z całej Polski. Dzień Matematyki z założenia powinien być obchodzony radośnie, w myśl zasady nauki poprzez zabawę. Właśnie z tego powodu zagadki, łamigłówki oraz zadania matematyczne są idealnym sposobem na jego świętowanie. 

Źródło: styl.fm, kalbi.pl

Zobacz też:

Dla uczniów to prościzna. Jak ty poradzisz sobie z tą zagadką matematyczną?

Zagadka z niewiadomą. Rozwiążesz bez podpowiedzi?

Matematyczny quiz dla każdego. Pytamy o regułki i wzory

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozrywka | zagadka | zagadka matematyczna