Zagadka idealna na wakacyjną nudę. Uda ci się to obliczyć?
Matematyka potrafi zaskakiwać — szczególnie wtedy, gdy proste liczby zamieniają się w potęgi. Choć z pozoru wyglądają groźnie, przy odrobinie sprytu można je szybko rozpracować. Przed tobą zagadka, która sprawdzi, jak dobrze radzisz sobie z podstawowymi działaniami matematycznymi. Pamiętaj, że nie wystarczy znać wynik — liczy się też sposób myślenia.
Zagadki matematyczne to nie tylko zabawa z liczbami. To również świetny trening dla twojego mózgu. Do rozwiązania ich potrzebujesz uruchomić swoją wyobraźnię, ćwiczysz koncentrację, a także uczysz się zauważać zależności i wzory, gdzie do tej pory widziałeś tylko liczby. To świetny sposób na rozruszanie szarych komórek, który dodatkowo przynosi mnóstwo satysfakcji. Nie musisz być geniuszem, aby cieszyć się z rozwiązywania łamigłówek. Wystarczy chęć i ciekawość, aby spróbować. Podejmij wyzwanie i daj się wciągnąć w matematyczny świat zagadek.
Zagadka na dzisiaj to krótkie działanie wypełnione potęgami: 102+25:5×52=?. Nie oszukuj i zrezygnuj z kalkulatora i kartki papieru. Uruchom wyobraźnię i wykonaj obliczenia w pamięci. Prawdziwe bystrzaki będą w stanie podać wynik nawet w kilka sekund. Jeśli chcesz podnieść poziom trudności nastaw stoper i przekonaj się, ile czasu zajmie ci dojście do prawidłowego wyniku.
Zobacz także: Znasz te łamańce językowe? Sprawdź, czy jesteś mistrzem wymowy
Prawidłowe rozwiązanie zagadki było możliwe jedynie przy znajomości kolejności działań matematycznych. Dzięki niej wiedzieliśmy, że najpierw musimy obliczyć potęgi, później dzielenie i mnożenie, a na samym końcu dodawanie. Z tego powodu właściwy tok rozumowania krok po kroku powinien wyglądać w ten sposób:
102+25:5×52=100+25:5×25=?
100+5×25=100+125=225
Prawidłowym rozwiązaniem jest liczba 225. Udało ci się ją uzyskać?
Jeśli podobała ci się ta zabawa, zachęcamy do kolejnych wyzwań. Przygotowaliśmy dla ciebie mnóstwo ciekawych zadań i łamigłówek, dzięki którym będziesz mógł liczyć nie tylko na rozrywkę, ale również skuteczne treningi mózgu.
Źródło: hub.pl
Zobacz też:
To zadanie może cię zaskoczyć. Zanim podasz wynik, dobrze się zastanów