Reklama
Reklama

Zagadka matematyczna. Sprawdź, czy potrafisz myśleć nieszablonowo

Tu przyda się kartka, a nawet kalkulator. Kluczem jest jednak otwarty umysł i umiejętność odnajdywania ukrytych wzorców i zależności. Sprawdź, czy poradzisz sobie z dzisiejszą zagadką matematyczną!

Zagadka matematyczna na dziś. Szukasz dużej liczby

Niewiele działań matematycznych prowadzi do tak szybkiego wzrostu wyników — zapewne domyślasz się już, o które z nich może chodzić.

Najszybciej z dzisiejszą zagadką powinni poradzić sobie uczniowie liceum, którzy na lekcjach poznali dobrze charakterystykę i użycie jednego z nich. Dojście do poprawnego wyniku jest jednak możliwe nawet bez jego użycia — będzie to niezbity dowód na otwartość umysłu i obecność "zmysłu matematycznego".

2=4

4=28

6=726

8=???

Spróbuj pogłowić się nad tym zadaniem samodzielnie. Weź kartkę, długopis, a w razie potrzeby odpal kalkulator w telefonie i poszukaj zależności, która ukrywa się w kolejnych, coraz większych wartościach po prawej stronie.

Rozwiązanie zagadki. Jaki wzór skrywa się w przykładzie?

Jeżeli nie udało się znaleźć reguły, która stoi u podstaw dzisiejszej zagadki, być może wystarczy tylko mała podpowiedź. Liczby rosną szybko i nie wygląda na to, żeby chodziło o dodawanie.
Pozostaje nam tylko mnożenie. Tutaj w głowie może pojawić się myśl o potęgowaniu, ale taki pomysł upada już w drugiej linijce przykładu 42 to 16, 43 to 64, a 44 to już 256. 

A gdyby tak mnożyć cyfry przez kolejne liczby naturalne, aż do uzyskania tej, która stoi po lewej stronie przykładu?

Zacznijmy od "czwórki" - wtedy zapisalibyśmy to w ten sposób: 1 × 2 × 3 × 4. Wynik 24, to jeszcze nie to, ale jesteśmy coraz bliżej. Spróbujmy z kolejną cyfrą, czyli "szóstką". 
1 × 2 × 3 × 4 × 5 × 6 = 720! Znowu blisko, ale teraz widać już dokładnie czego brakuje, aby uzyskać liczbę z prawej strony. Do wyniku mnożenia wystarczy dodać wartość widoczną po lewej!

To, co zapisaliśmy w formie przydługiego mnożenia, w matematyce funkcjonuje pod nazwą "silnia", a przykład z "szóstką" możemy zapisać o wiele krócej: 6!

Ukryty wzór, który musieliśmy zidentyfikować, wygląda więc następująco: x! + x. Teraz wystarczy tylko podstawić w miejsce "iksa" 8, musimy jeszcze przez chwilę utrzymać skupienie, bo wyliczenie tego "na piechotę" może okazać się dość trudnym zadaniem.

Prawidłowy wynik to 40 328.

Ukryte wzorce. Do czego przydaje się umiejętność ich odkrywania?

Umiejętność dostrzegania ukrytych wzorców to jeden z kluczowych elementów, jeśli chodzi o różnej maści zagadki matematyczne czy logiczne. Przyda się wszędzie tam, gdzie konieczna jest analiza i dedukcja, a odnajdywanie subtelnych powiązań pozwala znacznie szybciej uporać się z pozornie bardzo skomplikowanym problemem.

To, co po części wynosimy z lekcji matematyki, ma ogromne znaczenie także poza szkolną salą. Rozpoznawanie wzorców to umiejętność przynosząca korzyści wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi przeprowadzanie analizy, a potem podejmowanie decyzji na podstawie jej wyników.

Ostatecznie, wraz z całym zestawem innych talentów i zdolności dostrzeganie ukrytych zależności przekłada się na całościowy rozwój intelektualny i wzbogacenie procesu myślowego danego człowieka, który potem może dać mu niezbędną przewagę, np. na rynku pracy.

Zobacz też:

Pamiętasz wiedzę z podstawówki? Zagadka matematyczna dla prawdziwych bystrzaków

Ta zagadka wydaje się podchwytliwa. Zdziwisz się, jakie to proste

Rozpoznasz te miasta na literę "W"? Od trzeciego pytania zaczynają się schody

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zagadka | zagadka matematyczna
Przejdź na