Spis treści:
- Komu należy się 300 zł na "Dobry Start"?
- Od kiedy składać wniosek na wyprawkę szkolną?
- Kto składa wniosek na "Dobry Start"?
Komu należy się 300 zł na "Dobry Start"?
Program "Dobry Start" cieszy się popularnością od 2018 roku, a według danych za 2025 rok, wypłacono 4,8 mln świadczeń, czyli prawie 1,4 mld zł. Wyprawkowe 300 zł, ma na celu wesprzeć uczniów, przed rozpoczęciem roku szkolnego, co oznacza, że będą mogli oni zakupić m.in. zeszyty, podręczniki, plecaki oraz inne niezbędne przybory szkolne. Kto może ubierać się o to jednorazowe wsparcie?
Rodzina ucznia, uzyska świadczenie bez względu na osiągany dochód, ale tylko wtedy, jeśli nie ukończył on 20. roku życia. Natomiast uczniowie z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, otrzymają świadczenie 300 zł do ukończenia 24. roku życia. Warto też pamiętać, że świadczenie "Dobry Start" przysługuje też uczniom, którzy osiągnęli wiek 20 lub 24 lat, przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym. Czy studenci również mogą liczyć na 300 plus?
Świadczenie w ramach programu "Dobry Start" przysługuje tylko na dzieci, które uczą się w szkole podstawowej, szkole ponadpodstawowej, klasach dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej, które prowadzone są w szkole ponadpodstawowej, ale również uczniom szkół artystycznych, oraz w tym w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych lub specjalnych ośrodkach wychowawczych, a nawet szkołach policealnych. Natomiast świadczenie na zakup wyprawki szkolnej nie obejmuje studentów oraz dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. "zerówce" prowadzonej w szkole.
Od kiedy składać wniosek na wyprawkę szkolną?
Składanie wniosków o świadczenie "Dobry Start", jest możliwe tylko drogą elektroniczną, poprzez portal PUE/eZUS lub aplikację mobilną mZUS, portal informacyjno-usługowy, Emp@tia na stronie empatia.gov.pl lub bankowość elektroniczną. Rozpatrywaniem i wypłatami świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a pierwsze wnioski będzie już można składać od 1 lipca (środa) aż do 30 listopada (poniedziałek). Dlaczego nie należy czekać? Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu jest gwarancją wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września, a zrobienie tego później, automatycznie wydłuża termin otrzymania wsparcia, co oznacza, że zostanie ono wypłacone w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Kto składa wniosek na "Dobry Start"?
Wniosek drogą elektroniczną składa matka lub ojciec dziecka, ale także może to zrobić opiekun faktyczny dziecka lub opiekun prawny dziecka. Pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców oraz nie ma od nich ustalonych alimentów, również może ubiegać o wypłacenie świadczenia. Natomiast wniosek o świadczenie dla uczniów, którzy przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Źródło: hub.pl, gov.pl, gazetaprawna.pl.


