Asteroida Bennu zawiera cząstki budujące życie. Zaskakujące odkrycie
"Każde ziarenko mówi nam coś nowego o Bennu" – twierdzi prof. Sara Russell, kosmiczna mineralog z Natural History Museum w Londynie. Czego już teraz dowiedzieli się naukowcy?
Bennu to niewielka asteroida, której nazwa nawiązujące do starożytnego egipskiego bóstwa. Przechodzi stosunkowo blisko Ziemi co około sześć lat. NASA wysłała sondę kosmiczną Osiris Rex, aby zebrać próbki, a następnie poddać je badaniom. Misja się powiodła i w 2023 r. materiał dotarł na Ziemię. Zaledwie 121 gramów podzielono między naukowców z całego świata.
Wyniki badań zostały opublikowane w dwóch artykułach w czasopiśmie "Nature". "Każde ziarenko mówi nam coś nowego o Bennu" - twierdzi prof. Sara Russell, kosmiczna mineralog z Natural History Museum w Londynie, współautorka jednego z tekstów naukowych.
W "pyle asteroidy o nazwie Bennu znaleziono chemiczne elementy budulcowe życia. Próbki skał kosmicznych, które zostały zebrane przez sondę kosmiczną NASA i przywiezione na Ziemię, zawierają bogactwo minerałów i tysiące związków organicznych. Należą do nich aminokwasy, czyli cząsteczki budujące białka, a także zasady azotowe - podstawowe składniki DNA" - informuje BBC.
Odkryto tam również halit, którego głównym składnikiem jest chlorek sodu. To między innymi sól sugeruje, że na asteroidzie była kiedyś solanka, czyli woda nasycona solą.
"Ciekawe, że chociaż Bennu miał wszystko, co potrzebne do życia nie powstało" - wyjaśnia prof. Russell. Według ekspertów asteroida mogła przyczynić się do rozwoju życia na naszej planecie.
"Ziemia jest wyjątkowa, ponieważ jak dotąd jest jedynym miejscem, w którym znaleźliśmy życie, ale wiemy, że asteroidy dostarczały te składniki, węgiel i wodę, do całego Układu Słonecznego" - stwierdziła dr Ashley King z Muzeum Historii Naturalnej.
Badania materiału, który został pobrany z asteroidy Bennu, nadal trwają. Mogą przynieść jeszcze wiele ciekawych informacji o niej oraz o całym Układzie Słonecznym.
Źródła: bbc.com, science.nasa.gov, nhm.ac.uk
Zobacz też:
Zatoka Meksykańska zmienia nazwę, ale tylko w Stanach. Rząd Trumpa podjął decyzję
Statkiem, a może samolotem? Gdzie i jak wybrać się w podróż dookoła świata?
Pierwsza książka przetłumaczona przez AI. 300 stron w 10 minut