Bajkowe ruiny opowiadają niesamowitą historię. Gotowy scenariusz na film
Historia zamku w Kopicach przypomina bajkę - uboga dziewczynka ze Śląska w wyniku niewiarygodnego zrządzenia losu została dziedziczką ogromnej fortuny, której wspomnienie możemy podziwiać dzisiaj. Przedstawiamy nieznaną postać Joanny Schaffgotsch - jej losy wprawią w zdumienie i zachwyt nawet osoby o kamiennym sercu.
Ruiny zamku w Kopicach to świetne miejsce na letnią wycieczkę. Wielka rezydencja robi wrażenie nawet dzisiaj, a jej mury kryją w sobie niejedną ciekawą historię. To właśnie tam mieszkała i umarła Joanna Schaffgotsch, znana jako polski Kopciuszek. Przedstawiamy jej pasjonującą historię.
Historia zamku w Kopicach zaczyna się już w 1360 roku, kiedy był siedzibą rodu von Borsnitz. W 1783 roku rycerska siedziba została przebudowana na rezydencję w stylu klasycystycznym, a ok. 100 lat później kupił ją Hans Ulryk von Schaffgotsch wraz z żoną Joanną. Zamek został ponownie przebudowany w 1864 roku, a dzisiaj możemy podziwiać jego ruiny.
Zamek to jednak niejedyna atrakcja, ponieważ budowla otoczona jest przez park krajobrazowy o powierzchni 64 ha. Możemy podziwiać tam piękne, stare drzewa liściaste i iglaste, a także 10 stawów. Projekt parku został wykonany przez Wilhelma Hampla. Na jego terenie znajdziemy również pozostałości ciekawych budowli z drugiej połowy XIX wieku — są to m.in. "Pawilon Orientalny", "Mysia Wieża", czy "Pruska Kolumna Zwycięstwa". To miejsce warte odwiedzenia, szczególnie kiedy poznamy historię jednej z ostatnich posiadaczek tego pałacu.
Joanna Gryzik była zaledwie czteroletnią dziewczynką, kiedy trafiła pod opiekę gospodyni najbogatszego przemysłowca Śląska, Karola Goduli. Mężczyzna słynął ze swojej surowości oraz niechęci do ludzi. Szybko jednak polubił młodą Gryzik i zapewnił jej edukację oraz opiekę. Tuż przed swoją śmiercią, powierzył jej swój cały majątek — obejmował on kopalnie, huty oraz ziemie, których łączna wartość przekraczała 2 miliony talarów. Oburzona rodzina przedsiębiorcy starała się unieważnić ostatnią wolę mężczyzny. Z tego powodu prawny opiekun dziewczyny, aby ochronić ją przed zamachami i groźbami, umieścił ją klasztorze Urszulanek we Wrocławiu. Po wyjściu z klasztoru piękna i wykształcona Joanna Gryzik poznała hrabiego Hansa Ulricha Schaffgotscha, a młodych szybko połączyło uczucie. Jednak na przeszkodzie ich miłości stało niskie pochodzenie dziewczyny. Dzięki staraniom ukochanego udało się uzyskać Joannie tytuł szlachecki od króla Prus, a para wzięła ślub w 1858 roku. Kobieta stała się wtedy pełnoprawną arystokratką.
Joanna była mądrą kobietą i aktywnie zarządzała majątkiem, przez co udało się pomnożyć jego wartość. Założyła nawet spółkę akcyjną "Gräflich Schaffgotsche Werke" i inwestowała nie tylko w przemysł, ale również szpitale, sierocińce, szkoły oraz kościoły.
Joanna Schaffgotsch zmarła w 1910 roku, prawdopodobnie na zawał serca w zamku w Kopicach. Pochowano ją w mauzoleum obok miejscowego kościoła. Część swojego majątku po śmierci przekazała służbie, siostrom zakonnym i zakładom dla głuchoniemych. Historia kobiety inspiruje do dzisiaj, a pałac w Kopicach jest po niej cenną pamiątką.
Źródło: kopice.org
Zobacz też:
Ta niezwykła roślina rośnie w Tatrach. To surowiec na herbatę Iwan Czaj
Gatunek bliski wyginięcia. To zwierzę można spotkać na polskim wybrzeżu
Najkrótszy i najtrudniejszy szlak Korony Gór Polski. Podejmiesz wyzwanie?