Bociany czarne witają na świecie potomstwo. Tak liczna gromadka piskląt to rzadkość
Czarne bociany z Bolewic są istnymi celebrytami, a wszystko za sprawą niecodziennego wydarzenia. Ta parka doczekała się aż piątki potomstwa, co jest radosną nowiną nie tylko dla miłośników przyrody. Co więcej, Królewicz i Skierka wywołali sensacje także rok temu!
Para bocianów czarnych — Królewicz i Skierka powróciła do Polski w tym roku na pierwszy dzień wiosny, co wywołało entuzjazm wśród leśników oraz internautów. Bardzo szybko po zadomowieniu się ptaki rozpoczęły sezon lęgowy. Dzięki serwisowi BocianiMy i Nadleśnictwu Bolewice oraz relacji na żywo z gniazda bocianów czarnych wieść o pojawiających się jajkach w połowie kwietnia rozgrzała internet.
Już w ubiegły weekend na świat przyszedł pierwszy bocian czarny tej pary, a po kilku dniach cała piątka! Warto dodać, że to wyjątkowe zdarzenie powtórzyło się, ponieważ rok temu Królewicz i Skierka również doczekali się pięciu piskląt! Z tego powodu tegoroczna gromadka młodych czarnych bocianów stała się ponownie sensacją.
Internauci, ornitolodzy oraz miłośnicy przyrody aktywnie śledzą losy bocianiej rodziny z Bolewic. Teraz dalszy rozwój młodych bocianów zależy w głównej mierze od pogody, ilości pożywienia oraz człowieka. Nadleśnictwo Bolewice odradza zbliżania się do miejsca, w którym żyją ptasi celebryci. Lepszym rozwiązaniem jest podglądanie rodziny bocianów czarnych okiem kamery.
Bocian czarny występuje w Europie, ale również Azji, natomiast zimuje na południu lub wschodzie Afryki. Ten ptak bardzo lubi ciche i zalesione tereny z dala od ludzi, a najczęściej osiedla się nad zbiornikami wodnymi, łąkach oraz bagnach. Swoje gniazda bocian czarny buduje zazwyczaj na starych sosnach, bukach i dębach, które są ich domem przez kilka lat. Według statystyk najwięcej bocianów czarnych zamieszkuje wschód Polski.
Czarne bociany są objęte ochroną ścisłą i znajdują się w kategorii zagrożenia gatunku wg Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Oznacza to, że nie wolno ich łapać, wyrządzać krzywdy lub w jakikolwiek inny sposób zakłócać im życia. Wokół gniazd tych ptaków tworzone są strefy ochronne na 200 i 500 metrów, w których nie można przebywać, ale też wycinać drzew. Statystyki wskazują, że w Polsce jest zaledwie 1600 par bocianów czarnych, które dożywają nawet do 18 lat.
Źródło: facebook.com/BocianiMy, nowytomysl.naszemiasto.pl, ekologia.pl, bieszczady.land, medianauka.pl.
Zobacz też:
To jedno z najbardziej toksycznych drzew. Owoce można pomylić z jabłkiem
Zamienili ołów w złoto. Cel jest inny niż produkcja biżuterii
„Krucza Skała” na Szlaku Orlich Gniazd. Ten zamek upodobał sobie polski król