Reklama
Reklama

Bursztynowe sztormy nad Bałtykiem. Ważny jest kierunek wiatru

Złoto Bałtyku było cenione już wiele wieków temu. Starożytni Grecy odkryli jego właściwości elektrostatyczne, a dyplomata, historyk i biskup warmiński Marcin Kromer opisywał poławiaczy bursztynu, jako „rozebranych do naga ludzi brodzący pod prąd”. Jakie znaczenie podczas poszukiwania bursztynu ma wiatr? Sprawdź, co mówią eksperci.

Złoto Bałtyku - co warto wiedzieć

Od wieków bursztyn był popularnym towarem. Cenili go nie tylko mieszkańcy wybrzeży Bałtyku, ale także m.in. Fenicjanie. Starożytni Grecy odkryli jego właściwości elektrostatyczne, stąd jedna z pierwszych nazw bursztynu to "elektron".

Z końca X stulecia pochodzą najstarsze znane ślady pracowni bursztyniarskiej w Gdańsku. W dziele dyplomaty, historyka i biskupa warmińskiego Marcina Kromera "Polska czyli o położeniu, ludności, obyczajach, urzędach i sprawach publicznych Królestwa Polskiego księgi dwie" można znaleźć wzmiankę o poławiaczach bursztynu. Z szesnastowiecznego tekstu dowiadujemy się, że "wyrzucany przez fale w kierunku wybrzeża wyławiają w małe sieci rozebrani do naga ludzie brodzący pod prąd".

Obecnie bursztynu szukają też amatorzy. Tomasz Ołdziejewski, autor książki "Człowiek z Bursztynu", wspomina, że mylą go nie tylko z kamieniami, ale także z woskiem. 

Muzeum Bursztynu w Jarosławcu podpowiada, jaki jest najpopularniejszy sposób na sprawdzenie autentyczności bursztynu. Okazuje się, że wystarczy wrzucić go do osolonej wody. W szklance powinno znaleźć się od dwóch do trzech łyżek soli. Kamień opadnie na dno, a bursztyn powinien pływać po powierzchni. 

Bursztynowe sztormy

Bursztyn wielu osobom kojarzy się z wyjątkową pamiątką z wakacji. Jednak warto wiedzieć, że od późnej jesieni do wczesnej wiosny na polskim wybrzeżu występują tzw. bursztynowe sztormy

Jaki wiatr jest najlepszy na bursztyny? - to często wyszukiwane pytanie w sieci. Jan Rzeszewicz, administrator grupy "Bursztyniarze Wybrzeża", w rozmowie z Zieloną Interią wyjaśnił, że "idealne warunki to sztorm z północy i zmiana wiatru na przeciwny". Muzeum Bursztynu - Amber Museum podało, że optymalne efekty daje "poławianie po sztormie, któremu towarzyszył silny wiatr (więcej niż 7 w skali Beauforta)". 

Źródła: ambermuseum.eu, encyklopedia.pwn.pl, facebook.com/namierzeje, gdynia.net.pl, muzeumbursztynu.pl, pomorskie.travel, zielona.interia.pl

Zobacz też:

To zwierzę na pierwszy rzut oka przypomina sarnę. Wyjątkowy osobnik

Tę roślinę spotkasz w pobliżu rzek i strumieni. Omijaj z daleka, jest silnie trująca

Zalewają Polskę. Wszystko przez nieodpowiedzialnych hodowców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bałtyk