Bursztynowe sztormy nad Bałtykiem. Ważny jest kierunek wiatru
Złoto Bałtyku było cenione już wiele wieków temu. Starożytni Grecy odkryli jego właściwości elektrostatyczne, a dyplomata, historyk i biskup warmiński Marcin Kromer opisywał poławiaczy bursztynu, jako „rozebranych do naga ludzi brodzący pod prąd”. Jakie znaczenie podczas poszukiwania bursztynu ma wiatr? Sprawdź, co mówią eksperci.
Od wieków bursztyn był popularnym towarem. Cenili go nie tylko mieszkańcy wybrzeży Bałtyku, ale także m.in. Fenicjanie. Starożytni Grecy odkryli jego właściwości elektrostatyczne, stąd jedna z pierwszych nazw bursztynu to "elektron".
Z końca X stulecia pochodzą najstarsze znane ślady pracowni bursztyniarskiej w Gdańsku. W dziele dyplomaty, historyka i biskupa warmińskiego Marcina Kromera "Polska czyli o położeniu, ludności, obyczajach, urzędach i sprawach publicznych Królestwa Polskiego księgi dwie" można znaleźć wzmiankę o poławiaczach bursztynu. Z szesnastowiecznego tekstu dowiadujemy się, że "wyrzucany przez fale w kierunku wybrzeża wyławiają w małe sieci rozebrani do naga ludzie brodzący pod prąd".
Obecnie bursztynu szukają też amatorzy. Tomasz Ołdziejewski, autor książki "Człowiek z Bursztynu", wspomina, że mylą go nie tylko z kamieniami, ale także z woskiem.
Muzeum Bursztynu w Jarosławcu podpowiada, jaki jest najpopularniejszy sposób na sprawdzenie autentyczności bursztynu. Okazuje się, że wystarczy wrzucić go do osolonej wody. W szklance powinno znaleźć się od dwóch do trzech łyżek soli. Kamień opadnie na dno, a bursztyn powinien pływać po powierzchni.
Bursztyn wielu osobom kojarzy się z wyjątkową pamiątką z wakacji. Jednak warto wiedzieć, że od późnej jesieni do wczesnej wiosny na polskim wybrzeżu występują tzw. bursztynowe sztormy.
Jaki wiatr jest najlepszy na bursztyny? - to często wyszukiwane pytanie w sieci. Jan Rzeszewicz, administrator grupy "Bursztyniarze Wybrzeża", w rozmowie z Zieloną Interią wyjaśnił, że "idealne warunki to sztorm z północy i zmiana wiatru na przeciwny". Muzeum Bursztynu - Amber Museum podało, że optymalne efekty daje "poławianie po sztormie, któremu towarzyszył silny wiatr (więcej niż 7 w skali Beauforta)".
Źródła: ambermuseum.eu, encyklopedia.pwn.pl, facebook.com/namierzeje, gdynia.net.pl, muzeumbursztynu.pl, pomorskie.travel, zielona.interia.pl
Zobacz też:
To zwierzę na pierwszy rzut oka przypomina sarnę. Wyjątkowy osobnik
Tę roślinę spotkasz w pobliżu rzek i strumieni. Omijaj z daleka, jest silnie trująca
Zalewają Polskę. Wszystko przez nieodpowiedzialnych hodowców