Reklama
Reklama

Czy “złote oczy” to przełom w nauce? Badacze z USA dokonali cudu

Najnowsze badania naukowców z Brown University to prawdziwy przełom w okulistyce. Opracowali oni metodę stymulującą układ wzrokowy, która przywraca widzenie i nie ma skutków ubocznych! Czy nowe protezy wzrokowe z nanocząsteczek złota to przyszłość?

Na czym polega metoda przywracająca wzrok?

Badania, które wywołały ogromne poruszenie w świecie nauki zostały sfinansowane przez National Institutes of Health's National Eye Institute, stypendium Chińskiej Rady Stypendialnej, stypendium Misji Kulturalnej Arabii Saudyjskiej oraz program Alchemist Project w Korei Południowej. Warto dodać, że jego współautorzy to nie tylko profesorowie z Uniwersytetu Browna, ale także studenci! Co takiego udało się im opracować? 

Badacze stworzyli metodę, która ma pomóc osobom ze zwyrodnieniami plamki żółtej oraz innymi zaburzeniami siatkówki. Polega ono na wykorzystaniu nanoprętów plazmonicznego złota (AuNR), które są o wiele tysięcy razy cieńsze niż ludzki włos! 

Te mikroskopijne kawałki naukowcy wystrzykiwali do siatkówek mysz z zaburzeniami wzroku oraz całkowicie ociemniałych. Do odzyskania przez nie widzenia przyczynił się też laser pochłaniający światła bliskiej podczerwieni (NIR). Miało to posłużyć w zbieraniu obrazu oraz stymulacji wzroku. Co zaobserwowano? 

Jak działają protezy wzrokowe?

Nanocząsteczki złota były wstrzykiwane tak, aby ominąć uszkodzone miejsca w siatkówce. Warto dodać, że były one dostrojone do światła bliskiej podczerwieni, przez co generowały ciepło, które pobudziło komórki dwubiegunowe i zwojowe! Dzięki temu naukowcy zaobserwowali aktywność w korze wzrokowej myszy, co znaczy, że odzyskały one wzrok!  

Co więcej, badacze nie odnotowali u mysz skutków ubocznych w postaci m.in. stanów zapalnych przez kilka miesięcy po wstrzyknięciu kawałków złota. Warto dodać, że to odkrycie jest o wiele mniej inwazyjne, niż obecnie stosowane metody w chirurgii okulistycznej. Do tej pory wykorzystywano wszczepiane elektrody, które nie dawały pełnego pola widzenia, w przeciwieństwie do “złotych protez wzrokowych".   

Naukowcy opracowali także zastosowanie tej metody u ludzi, którzy mieliby nosić okulary wyposażone w laser. Dzięki temu wszczepione mikroskopijne kawałki złota mogłyby być przez niego stymulowane, co oznacza, że noszący je odzyskaliby wzrok. Przed naukowcami jeszcze sporo pracy, aby “złote oczy" mogły zostać wprowadzone do badań klinicznych. Być może w przyszłości ta przełomowa metoda zrewolucjonizuje znaną nam okulistykę? Na to będziemy musieli jeszcze poczekać.  

Źródło: brown.edu, pubs.acs.org.

Zobacz też:

Wygląda jak koliber, ale nie jest ptakiem. Spotkasz go w ogrodzie lub na balkonie

To zwierzę ma wielkość pudełka zapałek. Nie uwierzysz, co dzieje się z jego mózgiem

Był na skraju wyginięcia. Dziś zadziwia przyrodników rekordem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badania | naukowcy | ciekawostki | odkrycia naukowe