Elektryczne grzyby. Czy biobaterie zastąpią tradycyjne?
Grzyby to fascynujące organizmy zawieszone pomiędzy światem zwierząt a roślin. Z biegiem czasu dowiadujemy się coraz więcej o ich niezwykłych właściwościach, które wpływ mają na nasz organizm, a także technologię. Tym razem grzyby zaskoczyły nawet naukowców. Mogą pomóc w generowaniu energii elektrycznej.
Grzyby to grupa różnorodnych organizmów, które wykorzystywane mogą być na wiele sposobów. Tym razem ich zdolności mogą przydać się w sferze inżynierii elektrycznej. Naukowcy odkryli, że grzyby mogą pomóc w uzyskaniu energii.
Pierwsza bateria grzybowa została opracowana przez badaczy z laboratorium Celulozy i Materiałów Drewnianych Empa w wyniku trzyletniego projektu badawczego wspieranego przez Gebert Rüf Stiftung. Do uzyskania jej wykorzystano naturalne procesy, które odpowiadają za przekształcanie substancji odżywczych w energię. Mikrobiologiczne ogniwa paliwowe przechwytują część gromadzonej energii, a naukowcy mogą wykorzystać ją jako elektryczność.
Do tej pory biodegradowalne baterie były stworzone z bakterii. Tym razem badaczom udało się je uzyskać dzięki grzybom. Połączyli oni dwa rodzaje grzybów, które wzajemnie się uzupełniają. Po stronie anody umieszczono drożdżowy grzyb, którego metabolizm uwalnia elektrony. Z kolei po stronie katody swoje miejsce znalazł grzyb białej zgnilizny, który wytwarza specjalny enzym, odpowiadający za wychwytywanie i przewodzenie elektronów z komórki.
Co więcej, grzyby w biobaterii stanową integralną część ogniwa paliwowego. Możliwe jest to dzięki drukowi 3D. To on pozwala naukowcom uzyskać strukturę elektrod, która umożliwia mikroorganizmom jak najkorzystniejszy dostęp do składników odżywczych. Zaskakujące może być to, że komórki grzybów miesza się z tuszem do druku.
Jak możemy przeczytać na stronie sciencedaily.com, która opublikowała najnowsze wyniki badań, uzyskanie biodegradowalnej baterii grzybowej możliwe było dzięki dużemu doświadczeniu zespołu w druku 3D na materiałach bio. Wyzwaniem było stworzenie odpowiedniego tuszu na bazie celulozy, w którym komórki grzybów mogą pracować.
Baterie grzybowe można przechowywać w suchych miejscach, a aktywuje się je dzięki dodatkowi wody oraz składników odżywczych. Baterie mogą znaleźć zastosowanie w rolnictwie oraz badaniach środowiskowych. Są biodegradowalne, nietoksyczne i nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Obecnie dalsze badania mają zwiększyć ich wydajność i trwałość. W dalszym ciągu poszukiwane są nowe rodzaje grzybów, które również mogłyby zasilać biobaterie.
Źródło: sciencedaily.com
Zobacz też:
Jedna z najbardziej uporczywych roślin. Może dotkliwie poparzyć
Jak psy reagują na zmianę czasu? Nietypowe zachowanie domowych pupili
Mężczyźni mają w tym przewagę. Naukowcy potrafią to wytłumaczyć