Gród starszy niż Biskupin? Osada na Podkarpaciu pamięta czasy starożytnego Egiptu
W tym skansenie na Podkarpaciu możesz przenieść się o prawie 4 tysiące lat wstecz oraz podziwiać niesamowite widoki. Karpacka Troja w Trzcinicy jest starsza od Biskupina, ale co o niej wiadomo? Bije na głowę swoją niesamowitą historią.
W południowo-wschodniej Polsce na Podkarpaciu znajduje się Karpacka Troja w Trzcinicy. Jest to niezwykle ważny dla pradziejów Europy Środkowo-Wschodniej obiekt z osadą obronną sprzed 4000 lat, która jest najstarsza w Polsce! Oznacza to, że na Podkarpaciu istniał gród wtedy, kiedy w Egipcie panowali faraonowie. Jak odnaleziono ten niezwykły w skali kraju i Europy zabytek?
Podczas prac archeologicznych w latach 90. XX wieku odkryto 160 tysięcy zabytkowych naczyń, ceramiki, kości, brązu i żelaza oraz elementy palisady wałów z epoki brązu, starożytne narzędzia używane w Mykenach oraz figurkę Amazonki. Do 1650 roku p.n.e. w Trzcinicy żyła grupa pleszewska kultury mierzanowickiej, której gród przejęła wędrująca z Kotliny Karpackiej ludność kultury Otomani-Füzesabony, żyjąca w tym samym miejscu do około 1350 roku p.n.e.. Rozwinęła ona handel z Troją i Mykenami na m.in. bursztynie. Dopiero po upadku osady w VIII wieku n.e. na terenie grodu zamieszkali Słowianie, gdzie żyli do 1030 roku. Nietrudno więc wykazać, że gród w Biskupinie zbudowano 1400 lat później.
Na 8 hektarach znajduje się zabytkowe grodzisko i park archeologiczny, w którym można znaleźć osadę sprzed 3,5 tys. lat kultury Otomani-Füzesabony, słowiańską wioskę z IX wieku, jak również kuźnię, co łącznie daje liczbę 18 chat. Rekonstruowanie tych budynków wymagało zastosowania tradycyjnych metod rzemieślniczych, przez co nie użyto do ich budowy nawet piły! Dzięki temu skansen wygląda autentycznie.
Na zwiedzających czeka tam także sektor hodowlany, w którym mieszkają zwierzęta dawnych ras: węgierskie, długowłose bydło szare, krowy szkockie, koniki polskie, owce wrzosówki oraz kozy karpackie. W epoce brązu i wczesnym średniowieczu towarzyszyły one mieszkańcom grodu. Natomiast na poletkach eksperymentalnych wysiano pszenicę płaskurkę, samopszą, orkisz, jęczmień, proso, soczewice i groch.
Pawilon wystawowy to nowoczesna część Karpackiej Troi, gdzie znajduje się ekspozycja muzealna, sala multimedialna oraz sala konferencyjna. Jedną z ważniejszych atrakcji, która przyciąga turystów, jest wieża widokowa o wysokości 44 m, z której na dwóch poziomach 19,8 m oraz 33 m można podziwiać cały skansen, oraz okoliczne malownicze krajobrazy. Skansen Karpacka Troja może pochwalić się też 200 m wałów obronnych oraz dwoma bramami z epoki brązu i wczesnego średniowiecza.
W Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja odbywają się lekcje muzealne, warsztaty garncarskie i łucznicze oraz liczne pikniki historyczne. Jeśli planujesz przenieść się w czasie, to pamiętaj, że obiekt jest dostępny dla zwiedzających od wtorku do niedzieli. Natomiast w każdy piątek lipca bieżącego roku, można odwiedzić go bezpłatnie.
Źródło: karpackatroja.pl, podkarpackie.eu.
Zobacz też:
Historyczny upał w Polsce. Wynik z 1921 roku jeszcze się nie powtórzył
Chcesz spać na dziko w Tatrach? TPN mówi, co wolno, a za co grozi mandat
Włoskie klimaty w Małopolsce. Idealne miejsce na weekendowa wycieczkę