Reklama
Reklama

Morskie pająki w Bałtyku. Mimo że są niewielkie, wyglądają przerażająco

Morze Bałtyckie to wyjątkowy akwen, który kryje w sobie wiele tajemnic. Charakteryzuje się specyficznymi warunkami, które pozwalają niewielu gatunkom na przetrwanie w mało słonych i zimnych wodach. Z tego powodu poznanie stworzeń, które zamieszkają dobrze znane nam morze, jest tak fascynujące. Przedstawiamy kikutnice, które dla niewprawnego oka będą przypominać morskie pająki.

Niech nie zwiedzie cię ich wygląd. Kikutnice to wcale nie pająki, ani nawet pajęczaki. To wyjątkowe zwierzęta, które można spotkać w najróżniejszych zakątkach świata. Przekonaj się, czym się charakteryzują.

Bałtyk pełen niespodzianek. Tym razem są to morskie pająki

Kikutnice zaliczane są do szczękoczułkowców. Co ciekawe, naukowcy dzięki badaniom genetycznym podejrzewają, że mogą być one pierwotną grupą siostrzaną dla wszystkich innych żyjących obecnie stawonogów.

Kikutnice mają bardzo ciekawą budowę. Posiadają ekstremalnie długie nogi, przy których reszta ciała jest niewielka. Ciała kikutnic są na tyle małe, że każdy mięsień składa się u nich tylko z jednej komórki, która otoczona jest tkanką łączną. To drapieżniki i padlinożercy, którzy atakują ofiarę za pomocą swojej przyssawki. Liczba odnóży wynosi zwykle osiem, ale zdarzają się osobniki, które posiadają pięć albo sześć par. Nie mają układu oddechowego, a wymiana gazowa zachodzi u nich na zasadzie dyfuzji. Z kolei ich przewód pokarmowy ma uchyłki, które wnikają w odnóża, a ssawka, którą posiadają, pozwala na pobieranie składników odżywczych z podmorskich bezkręgowców. W ich diecie znajdziemy parzydełkowce, gąbki, wieloszczety czy mszywioły.

W Bałtyku można spotkać kikutnicę czerwoną. Występuje ona w głębszych, południowych częściach tego akwenu. Zauważenie jej może być jednak ciężkie, ponieważ zwierzęta te doskonale się kamuflują pod kamieniami, a także wśród glonów, które rosną przy linii brzegowej.

Kikutnice występują nie tylko w Bałtyku. Gdzie można je spotkać?

Kikutnice to nieznane zwierzęta, które występują w wielu zakątkach świata. Można spotkać je u wybrzeży Australii i Nowej Zelandii, w Pacyfiku niedaleko wybrzeży USA, w Morzu Śródziemnym i w Karaibskim, a nawet w Oceanie Arktycznym i Antarktycznym. Na całym świecie można spotkać ponad 1300 gatunków tego rodzaju, a ich rozmiary wahają się już od 1 mm do nawet ponad 90 cm u osobników, które mieszkają w głębinach. Wielkie egzemplarze występują również w Oceanie Antarktycznym. Większość kikutnic, która żyje w wodach przybrzeżnych ma jednak małe rozmiary.

Źródło: morze.org

Zobacz też:

Odkryli dziwne morskie organizmy. Tajemniczy ekosystem ukrywał się pod lodem

Budzą się z zimowego snu i zostawiają ślady. Jak je rozpoznać?

Policzono żubry w Bieszczadach. Jedno martwi naukowców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ciekawostki
Przejdź na