Można je spotkać także nad Bałtykiem. Stworzyły naturalne światłowody
Te niezwykłe muszle biją nas na głowę, ponieważ od wielu tysięcy lat stosują technologię, która dla człowieka jest nowa. Możesz znaleźć je nad Bałtykiem, a wyróżniają się nie tylko kształtem serca. Co warto wiedzieć o sercówkach pospolitych? Miały światłowód, zanim powstał!
Ludzkość po raz pierwszy światłowodu użyła w latach 70. XX wieku w Turynie. Natomiast w Polsce pionierami światłowodu byli naukowcy z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Czy to oznacza, że sercówki pospolite były szybsze? Natura w tym przypadku jest niesamowita.
Sercówki opracowały system podobny do dobrze znanego światłowodu, ale co to oznacza? Posiadają one krystaliczne struktury węglanu wapnia zwane aragonitem, dzięki którym niczym w soczewce o wielkości ziarnka piasku przepuszczają do wnętrza światło!
W efekcie małże sercówki nie muszą się otwierać i narażać na atak drapieżników, ale przede wszystkim zachodzi w nich proces fotosyntezy. To pojęcie jest wszystkim znane ze szkoły, a ten proces potrzebny, ponieważ, w sercówkach są glony, które dzięki naturalnemu światłowodowi mogą żyć.
Badacze z Duke University i Stanford University wykazali, że małże posiadają włoskowate włókna, które ustawiają się w kierunku światła! Co więcej, sercówki są w tym wyjątkowe na tle innych mięczaków, które nie wytworzyły światłowodu.
Warto dodać, że małże sercówki przepuszczają do wnętrza światło czerwone oraz niebieskie, a to sprawia, że glony mają z nimi prawdziwy raj. Działanie sercówek jest inspiracją dla nowych technologi przesyłania sygnału.
Aragonit, który posiadają sercówki, jest dla nich również naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ promienie ultrafioletowe nie dostają się do ich wnętrza. Warto dodać, że naturalny światłowód tych małży rzutuje do wnętrza muszli obraz znajdujący się na zewnątrz!
Badacze nadal pochylają się nad tym, w jakim celu jest on sercówkom potrzebny. Być może odpowiedzi przyniosą dla nas rozwiązania na o wiele tańsze światłowody, które dodatkowo będą pokonywać większe odległości, niż do tej pory. Pamiętać należy jedno - to małże były pierwsze!
Źródło: naukawpolsce.pl, zielona.interia.pl.
Zobacz też:
Malowniczy wąwóz w parku narodowym. Mało kto wie, że istnieje
Nie tylko Mazury i Morskie Oko. Znasz najpiękniejsze polskie jeziora?
Ten ptak to Zorro polskich łąk. Jeden z jego zwyczajów budzi grozę