Najpiękniejsze jezioro położone na polskiej wyspie. Ma nietypowy kształt
Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się nietypowe jezioro, które nie bez powodu uchodzi za najpiękniejsze w tym rejonie. Ma kształt rogalika, ciekawy głaz i niesamowity klimat.
Jezioro Czajcze uznawane jest za najpiękniejsze z ośmiu Jezior Wolińskich określanych także Jeziorami Warnowsko-Kołczewskimi. Ma powierzchnię 81 ha, a w najgłębszym miejscu osiąga 6 m głębokości, natomiast łączna długość linii brzegowych to 5500 m. Co ciekawe dno tego jeziora położone jest 4,5 m p.p.m., co określa się kryptodepresją. Warto dodać, że to zjawisko jest także na pozostałych Jeziorach Wolińskich: Warnowskim, Rabiąż, Domysłowskim, Wisełka, Żółwińskim, Kołczewo i Koprowo.
Swoim kształtem Jezioro Czajcze przypomina podkowę, ponieważ jego powstanie jest związane z działalnością lądolodu sprzed ok. 12 tys. lat temu. Warto dodać, że z zachodu jezioro otoczone jest półwyspem, na którym w XI i XII wieku znajdował się gród. Do dziś można podziwiać tam pozostałości wałów obronnych, które były zlokalizowane tak, aby ochronić się przed wrogami. Ciekawostką jest fakt, że w XIX wieku półwysep ten był wyspą, ale z czasem połączył się z lądem!
Nad Jeziorem Czajcze znajduje się niezwykły głaz, który jest pozostałością sprzed 10 tys. lat! Ma obwód 8 m i wagę 26 t oraz wystaje ponad taflę jeziora na 1 m! W rocznicę 1000-lecia państwa polskiego umieszczono na nim tablicę pamiątkową. Głaz ten nazywany jest Wydrzym Głazem, ponieważ mają się tam wygrzewać do słońca wydry oraz stanowi charakterystyczny punkt tego miejsca.
Jezioro Czajcze jest otoczone przez las, który wnosi się na wydmach, a głównie rosną tam sosny i dęby. Na szczególną uwagę zasługują zwierzęta, które uwielbiają to miejsce, a najczęściej można zaobserwować czaple, łabędzie, kaczki, trzcianki, bąki, perkozy. Nic dziwnego, ponieważ Jezioro Czajcze dostarcza im wystarczające ilości pokarmu m.in. żab i ryb.
Dla miłośników natury przygotowano ścieżkę dydaktyczną wzdłuż brzegu jeziora z tablicami informacyjnymi, które przybliżają odwiedzającym Jezioro Czajcze, Wydrzy Głaz oraz faunę i florę tego miejsca. Warto dodać, że łączy się ona z zielonym szklakiem, który prowadzi z Międzyzdrojów do Swiętouścia.
Źródło: rowery.wzp.pl, wiselka.pl, wolinski.parknarodowy.com, mynaszlaku.pl, krajoznawcy.info.pl, odtur.pl, mojeurlopy.pl.
Zobacz też:
Odkryto nowy gatunek kreta. Zwierzę żyło 3 miliony lat temu
To najbardziej kolorowa wyspa na świecie. Powód malowania domów może rozbawić
Malownicze Jeziorka w sercu Bieszczad. Warto włączyć je w plan wycieczki