Reklama
Reklama

Niebieskie żaby w Polsce można zobaczyć tylko wiosną. Dlaczego zmieniają kolor?

Zwierzęta w Polsce, mimo że w większości przypadków są nam dobrze znane, potrafią zaskakiwać. Tak jest w przypadku niepozornej żaby moczarowej, która na co dzień nie wyróżnia się wyglądem spośród innych osobników tego rodzaju. Wiosną jednak samce tego gatunku przybierają rzadko spotykaną barwę. Leśnicy z Dębicy pokazują zdjęcia tego wyjątkowego płaza.

To wyjątkowe zwierzę, które swoją umiejętnością przebija inne płazy spotykane w Polsce. Mowa o żabie moczarowej, która przez większość roku wygląda całkiem zwyczajnie. Jednak na wiosnę przybiera niesamowite ubarwienie.

Niebieskie żaby w Polsce. Kolor to wynik miłości

Okres godowy to wyjątkowy czas dla wielu zwierząt, a zmiany w ubarwieniu są często spotykane. Na przykład samce żaby jeziorkowej w tym okresie pozbywają się kamuflujących plam na swoim grzbiecie i przybierają bardziej intensywną zieloną albo żółtawą barwę.

Żaba moczarowa, a dokładniej samce tego gatunku wyróżniają się jednak intensywnie niebieskim ubarwieniem. To wyrazisty kolor, który sprawia, że mocno wyróżniają się wśród naturalnego otoczenia. Zjawisko będzie można zobaczyć już z początkiem kwietnia, ponieważ wtedy już na stałe robi się cieplej, a żaby zaczynają gody.

Żaby moczarowe, podobnie jak inne gatunki żab, odbywają gody gromadą, w jednym zbiorniku wodnym — w sadzawce lub jeziorze. Z tego powodu duże grupy niebieskich żab można zobaczyć w jednym miejscu. Widok robi duże wrażenie, a na powierzchni wody z łatwością zauważymy naprawdę wiele osobników o niespotykanym kolorze. Ciekawscy zdjęcia mogą zobaczyć na profilu Nadleśnictwa Dębica. Tam udało się leśnikom uchwycić charakterystycznego osobnika tego gatunku. 

Kolor to jednak niejedyna metoda zwrócenia na siebie uwagi, ponieważ żaby znane są również z popisów wokalnych. Za pomocą rezonatorów umieszczonych po bokach głowy wydają silne i doskonale słyszalne przez samice dźwięki.

Żaba moczarowa. Wyjątkowy gatunek, który wiele ryzykuje

Okres godów, mimo że bardzo estetyczny, jest niestety dużym zagrożeniem dla samców. Pozbawiają się one naturalnej ochrony w postaci ubarwienia kamuflującego, co sprawia, że są bardzo prostym celem dla popularnych drapieżników. Z łatwością mogą je zauważyć i schwytać czaple, bąki, norki czy zaskrońce, czyli ich główni wrogowie.

Gody rozpoczynają się, kiedy temperatura zacznie utrzymywać się na poziomie powyżej 10 st. C. Samce znajdują partnerkę, a następnie wspinają się na jej grzbiet. U żab dochodzi do zapłodnienia zewnętrznego. Dlatego samiec wchodzi na samicę i chwyta ją, aby nie wyprzedził go w tym inny samiec. Uchwyt ten nazywa się ampleksus. Wtedy polewa nasieniem świeżo złożony skrzek. 

Co ciekawe, niebieski kolor pomaga żabom w odróżnieniu samców od samic. Podczas godów często może dojść do pomyłek, a samce wspinają się na inne męskie osobniki i chwytają je. Niestety wynikiem takiego błędu jest niemożliwość dalszego rozrodu. Okres godowy jest krótki, a samce nie mają w takiej sytuacji drugiej szansy na zapłodnienie samicy.

Źródło: zielona.interia.pl

Zobacz też:

Ten majestatyczny ptak to prawdziwy łowca. W Polsce jest ich niewiele

Zadziwiające fakty z życia mrówek. Nowe odkrycie naukowców

Jest nazywany "robakiem Picasso". Ten pluskwiak wysyła sygnał: nie dotykać!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ciekawostki