Niezwykłe zjawisko astronomiczne. Zobaczy je tylko część mieszkańców Polski
Już teraz w Polsce zaczęło się niezwykłe zjawisko, które jest gratką nie tylko dla astronomów. Nie musisz planować podróży na Islandię, aby zobaczyć białe noce! Czym są i kiedy je obserwować? Potrwają aż do sierpnia.
Biała noc to zjawisko astronomiczne, kiedy w czasie nocy Słońce nie schodzi poniżej 18° pod horyzont. Wynika to z nachylenia osi Ziemi względem Słońca, dzięki czemu w okolicach przesilenia letniego nie zapada całkowita ciemność. Warto dodać, że północ Polski już odczuwa zjawisko białej nocy, jako pierwsza. Z czasem na samym wybrzeżu będzie można dostrzec na jasnym nieboskłonie zaledwie kilka najjaśniejszych gwiazd! Czy mieszkańcy innych regionów kraju również doświadczą białych nocy?
Białe noce w Polsce dopiero się zaczęły, a z każdym dniem będą widzialne w kolejnych miastach.
Od 20 maja zjawisko to już można zauważyć w Warszawie, następnie będzie widoczne w Łodzi i Radomiu. Dopiero w okolicach 27 maja biała noc dotrze do Lublina oraz Wrocławia. Czy białe noce będą na południu Polski?
W Krakowie i Katowicach pierwsza biała noc będzie miała miejsce 5 czerwca, a ostatnia 9 lipca. Natomiast zjawisko to pojawi się także w Bieszczadach dopiero 9 czerwca i potrwa do zaledwie 3 lipca, ponieważ im dalej na południe, tym bardziej białe noce są krótsze. Na północy Polski, a szczególnie w Jastrzębiej Górze zjawisko to potrwa aż do 5 sierpnia!
Dla mieszkańców terenów, gdzie to zjawisko pojawia się często m.in. Islandii, jest całkowicie normalne, że nocy nie ma. Mają oni w swoich domach zaciemniające rolety i zasłony, które sprawiają, że ich organizmy mogą produkować melatoninę, czyli hormon snu. Czy podczas białych nocy w Polsce warto wziąć z nich przykład?
Specjaliści wskazują, że zdarzają się przypadki bezsenności podczas białych nocy, ale nie każdy organizm reaguje na nie w ten sam sposób. Niektóre osoby w czasie trwania tego zjawiska są niezwykle kreatywne!
Warto dodać, że otaczająca nas przyroda również może się zmienić podczas białych nocy. Zdarza się, że rośliny w trakcie tego zjawiska kwitną intensywniej, a ptaki prowadzą nocne koncerty. Dzieje się tak z powodu rozregulowania cyklu światła dnia i nocy, co u ludzi może przełożyć się również na zmęczenie, a nawet depresję.
Źródło: facebook.com/astrolifepl, portalsamorzadowy.pl, zenfutura.pl.
Zobacz też:
Ten ptak znika z polskiego krajobrazu. Gniazduje tylko w jednym regionie
Bociany czarne witają na świecie potomstwo. Tak liczna gromadka piskląt to rzadkość
To jedno z najbardziej toksycznych drzew. Owoce można pomylić z jabłkiem