Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Będzie widoczne przez kilka minut
Zaćmienie Słońca to niezwykłe zjawisko astronomiczne, które można podziwiać z terytorium naszego kraju bardzo rzadko. Mimo że nie zobaczymy go w pełnej krasie, już niedługo będziemy mogli je podziwiać. Częściowe zaćmienie Słońca wypada już 29 marca, a specjaliści przypominają, w co należy się zaopatrzyć, aby mieć pewność, że obserwacja nie zaszkodzi naszym oczom.
Niezwykłe i rzadkie zjawisko będziemy mogli podziwiać w Polsce już 29 marca. Poznaj szczegóły dotyczące częściowego zaćmienia Słońca, którego będziemy świadkami.
Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, do którego dochodzi, kiedy Księżyc, Słońce i Ziemia znajdują się w jednej linii. Dodatkowo Księżyc musi znajdować się pomiędzy Ziemią i Słońcem. W takiej sytuacji blokuje całe albo część światła słonecznego, przez co z naszej perspektywy zakrywa cześć lub całość tarczy Słońca, powodując chwilową ciemność.
Największe wrażenie robi oczywiście całkowite zaćmienie. Zdarza się jednak bardzo rzadko, a z perspektywy terytorium naszego kraju nieczęsto można je podziwiać. Wtedy tarcza Księżyca całkowicie blokuje światło, a w ciągu dnia dochodzi do kompletnej ciemności, która może trwać od kilku sekund do nawet kilku minut. Co ciekawe, według obliczeń astronomów z terytorium Polski będzie można zobaczyć taką sytuację dopiero 7 października 2135 roku.
Jeśli Księżyc znajduje się zbyt daleko od Ziemi, może dojść do zaćmienia obrączkowego. W tym przypadku tarcza Księżyca jest zbyt mała, aby całkowicie zakryć Słońce. Można jednak w trakcie zaćmienia dostrzec charakterystyczną świetlną obrączkę, która jest spowodowana przez to zjawisko.
29 marca dojdzie jednak do zaćmienia częściowego, czyli sytuacji, w której Księżyc nie zakryje Słońca w całości, a jedynie jego część. Pomimo tego będzie można zaobserwować to zjawisko bez jakichkolwiek narzędzi. Należy jedynie uzbroić się w ochronę oczu, która zabezpieczy je przed niebezpiecznymi promieniami Słońca.
Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce będzie można oglądać w sobotę 29 marca między godziną 11:50 a 13:06. Badacze informują, że zasłoni on Słońce jedynie w kilku procentach, a obserwatorzy mogą nawet nie odczuć, że zrobi się ciemniej. Zjawisko podziwiać będą mogli również mieszkańcy Europy i wschodniej Kanady, osoby znajdujące się na północnym Atlantyku, Grenlandii i Morzu Arktycznym.
Jeśli zamierzamy oglądać zjawisko, musimy pamiętać o należytej ochronie oczu. Najlepszym sposobem jest zaopatrzenie się w okulary z filtrem z folii mylarowej. Powinny posiadać atest ISO 12312-2. Oglądanie zjawiska przez niezabezpieczone lornetki, aparaty czy teleskopy może skutkować uszkodzeniem wzroku, a nawet jego utratą. Wpatrywanie się w Słońce bez ochrony jest niebezpieczne i nie warto go praktykować.
Źródło: pap.pl, geekweek.interia.pl
Zobacz też:
Największy po Wawelu w Małopolsce. Mało kto kojarzy ten okazały zamek
Trzeci pożar parku narodowego w tym roku. Zajął torfowiska?
Tego nie nauczą cię w szkole. Wyjątkowa osada nad jeziorem Gołuń