Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. Będzie widoczne przez kilka minut
Zaćmienie Słońca to niezwykłe zjawisko astronomiczne, które można podziwiać z terytorium naszego kraju bardzo rzadko. Mimo że nie zobaczymy go w pełnej krasie, już niedługo będziemy mogli je podziwiać. Częściowe zaćmienie Słońca wypada już 29 marca, a specjaliści przypominają, w co należy się zaopatrzyć, aby mieć pewność, że obserwacja nie zaszkodzi naszym oczom.
Niezwykłe i rzadkie zjawisko będziemy mogli podziwiać w Polsce już 29 marca. Poznaj szczegóły dotyczące częściowego zaćmienia Słońca, którego będziemy świadkami.
Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, do którego dochodzi, kiedy Księżyc, Słońce i Ziemia znajdują się w jednej linii. Dodatkowo Księżyc musi znajdować się pomiędzy Ziemią i Słońcem. W takiej sytuacji blokuje całe albo część światła słonecznego, przez co z naszej perspektywy zakrywa cześć lub całość tarczy Słońca, powodując chwilową ciemność.
Największe wrażenie robi oczywiście całkowite zaćmienie. Zdarza się jednak bardzo rzadko, a z perspektywy terytorium naszego kraju nieczęsto można je podziwiać. Wtedy tarcza Księżyca całkowicie blokuje światło, a w ciągu dnia dochodzi do kompletnej ciemności, która może trwać od kilku sekund do nawet kilku minut. Co ciekawe, według obliczeń astronomów z terytorium Polski będzie można zobaczyć taką sytuację dopiero 7 października 2135 roku.
Jeśli Księżyc znajduje się zbyt daleko od Ziemi, może dojść do zaćmienia obrączkowego. W tym przypadku tarcza Księżyca jest zbyt mała, aby całkowicie zakryć Słońce. Można jednak w trakcie zaćmienia dostrzec charakterystyczną świetlną obrączkę, która jest spowodowana przez to zjawisko.
29 marca dojdzie jednak do zaćmienia częściowego, czyli sytuacji, w której Księżyc nie zakryje Słońca w całości, a jedynie jego część. Pomimo tego będzie można zaobserwować to zjawisko bez jakichkolwiek narzędzi. Należy jedynie uzbroić się w ochronę oczu, która zabezpieczy je przed niebezpiecznymi promieniami Słońca.
Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce będzie można oglądać w sobotę 29 marca między godziną 11:50 a 13:06. Badacze informują, że zasłoni on Słońce jedynie w kilku procentach, a obserwatorzy mogą nawet nie odczuć, że zrobi się ciemniej. Zjawisko podziwiać będą mogli również mieszkańcy Europy i wschodniej Kanady, osoby znajdujące się na północnym Atlantyku, Grenlandii i Morzu Arktycznym.
Jeśli zamierzamy oglądać zjawisko, musimy pamiętać o należytej ochronie oczu. Najlepszym sposobem jest zaopatrzenie się w okulary z filtrem z folii mylarowej. Powinny posiadać atest ISO 12312-2. Oglądanie zjawiska przez niezabezpieczone lornetki, aparaty czy teleskopy może skutkować uszkodzeniem wzroku, a nawet jego utratą. Wpatrywanie się w Słońce bez ochrony jest niebezpieczne i nie warto go praktykować.
Źródło: pap.pl, geekweek.interia.pl
Zobacz też:
Spektakularne zjawisko. Kolejny raz będzie widoczne za kilkaset tysięcy lat
Poznaj swoje IQ. To najkrótszy na świecie test na inteligencję
To największy pająk Europy Środkowej. Naukowcy wciąż dociekają, czy dotarł do Polski