Reklama
Reklama

Okazała rezydencja piękniejsza niż Wawel? Ten zamek zachwyci każdego

Taka perełka stylu renesansowo-manierystycznego na skale Polski i Europy, to prawdziwy smaczek dla miłośników historii. Znajduje się około 10 km na zachód od Przemyśla oraz jest Pomnikiem Historii od 2018 roku. Co warto wiedzieć o zamku w Krasiczynie? Swoim urokiem nie ustępuje nawet Wawelowi.

Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie - niezwykły zabytek na mapie Polski

Powstanie zamku datuje się na pierwszą połowę XVI wieku, który przez stulecia był siedzibą m.in. Krasickich potem Modrzewskich, Tarłów i Sapiehów. Wybudowano go na planie kwadratu jako zamek obronno-rezydencjonalny z czterema basztami narożnymi: Boską wyróżniającą się kopułą, w której mieści się kaplica p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, często porównywaną do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Królewską z sześcioma wieżyczkami, Papieską z attyką w kształcie korony papieskiej oraz Szlachecką z attyką korony Zygmunta II Wazy. Symbolizują one hierarchię władzy, czyli “odwieczny porządek społeczny". To nie koniec, ponieważ od południowej strony znajduje się także wieża Zegarowa.  

Zamek zdobi dekoracja ścienna wykonana techniką sgraffita o powierzchni 7000 m²! Na dziedzińcu można zobaczyć loggię oraz dwa krużganki, które do dzisiaj są atrakcyjnym miejscem przy organizacji uroczystości prywatnych, filmowych oraz kulturalnych. Warto dodać, że w XIX wieku zamek w Krasiczynie był jednym z czołowych obiektów dla architektów naśladujących “polski renesans", tak samo, jak m.in. Wawel.  

Ta perełka ziemi przemyskiej została wielokrotnie splądrowana w XVIII wieku, potem podczas I i II wojny światowej, ale też niszczyły ją pożary. Jednak uszczerbkowi nie uległa tylko kaplica w baszcie Boskiej. Obecnie zamek należy do Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie, ale istnieje możliwość zwiedzania go według trasy: dziedziniec zamkowy, krypta w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, kaplica zamkowa pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jak również sale ekspozycyjne. Dodatkowo można zobaczyć Salę Tortur w lochach zamkowych oraz wejść na wieżę Zegarową. Organizowane jest także nocne zwierzanie zamku, podczas którego na dziedzińcu odbywa się spotkanie z kamerdynerem przy ognisku. 

Obecnie zamek w Krasiczynie dysponuje bazą hotelową i gastronomiczną, która cieszy się niebywałą popularnością wśród turystów. Nic dziwnego, ponieważ rezydencja w Krasiczynie jest idealną bazą do wyprawy w Bieszczady.  

Zamek w Krasiczynie – ciekawostki

Bywali tutaj: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz II, August II. Co ciekawe, w tym miejscu urodził się późniejszy kardynał Adam Sapieha. Najbardziej znany przedstawiciel tego rodu, z którego rąk święcenia kapłańskie przyjął Karol Wojtyła.  

Zamek otoczony jest parkiem o powierzchni 14,5 hektara ze stawem, kamiennym mostem, oraz 200 gatunkami drzew i krzewów. Szczególną uwagę przyciąga miłorząb dwuklapowy, którego według tradycji należy trzykrotnie obejść, co gwarantuje spełnienie marzeń. Sapiehowie zapoczątkowali sadzenie w parku drzew, dęby przy narodzinach synów, a lipy córek.

Czy zamek w Krasiczynie ma swojego ducha? Według legend często na schodach do wieży Zegarowej pojawia się Bielica, czyli duch jednej z tragicznie zmarłych Sapieżanek, która rzuciła się z wieży. Ciekawostką jest to, że prace archeologiczne prowadzone na dziedzińcu zamku w Krasiczynie potwierdziły obecność czterech chat z okresu rzymskiego oraz dziesięciu grobów datowanych na wczesne średniowiecze. Zamek w Krasiczynie skrywa więc o wiele bogatszą historię, niż się wydaje.  

Źródło: zamkiobronne.pl, zabytek.pl, podkarpackie.eu, zamkomania.pl, visit.przemysl.pl, krasiczyn.com.pl.  

Zobacz też:

Pospolity ptak potrafi miauczeć jak kot. Ornitolodzy wyjaśniają

Spektakularne zjawisko na nocnym niebie. Nie przegap okazji na obserwację

Ta niezwykła roślina rośnie w Tatrach. To surowiec na herbatę Iwan Czaj

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zabytki | ciekawe miejsca | przyroda | rozrywka