Ta niepozorna roślina ma wyjątkowe owoce. Ludzie nadali im biblijną nazwę
Ta niezwykła roślina wygląda niepozornie, przez co większość z nas nie zwraca na nią uwagi. Rośnie cały rok w lasach, a do tego potrafi zmienić się nie do poznania. Miesiącznica trwała i jej kwiaty są wyjątkowe.
Miesiącznica trwała jest rośliną wieloletnią z rodziny kapustowatych, a w Polsce można spotkać także jej krewną — miesiącznicę roczną. Wiosną kwiaty tej rośliny zachwycają różowofioletowym i białym kolorem oraz rozmiarem, ponieważ mają tylko 2,5 cm średnicy. Miesiącznica trwała kwitnie od kwietnia do maja, ale równie często do lipca, jeśli rośnie na wyżej położonych terenach.
Zazwyczaj roślina osiąga do 140 cm wysokości, a jej liście są ogonkowe oraz posiadają charakterystyczne ząbkowanie na brzegach. Co ciekawe, od spodu mają one nietypową niebieskawą barwę. Kwiaty miesiącznicy trwałej wieczorem zaczynają wydzielać kuszący i intensywny zapach, który niczym magnes przyciąga motyle. Właśnie z tego powodu równie często nazywa się ją "nocną panną".
Miesiącznica trwała rośnie w całej Europie, a w Polsce można spotkać ją w Sudetach oraz Karpatach, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Górach Świętokrzyskich, ale też na Pomorzu i w Wielkopolsce.
Roślina ta bardzo lubi wilgotne miejsca oraz lasy liściaste, a szczególnie bukowe oraz jaworzyny. Warto dodać, że miesiącznica trwała zalicza się do gatunków wapieniolubnych, przez co poradzi sobie u podnóża skał, osypiskach i rumowiskach. Mimo tego, w Polsce jest małopopularna, ponieważ przykuwa uwagę niewielu.
Miesiącznice trwałą można spotkać w lesie cały rok, a warto poczekać, aż dojrzeje, ponieważ jej kwiaty zamieniają się wtedy w szeleszczące blaszki. Jest to owoc rośliny o nazwie łuszczyna, który w kulturze ludowej zyskał sobie przydomek "judaszowe srebrniki".
Miesiącznica przechowuje w nich nasienie, aby móc zakwitnąć w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Ta biblijna nazwa mimo piękna łuszczynek nie kojarzy się zbyt pozytywnie. Nasi przodkowie jednak wykorzystywali znaczenie "judaszowych srebrników" podczas Bożego Narodzenia, ponieważ stanowiły one ozdoby choinkowe.
Warto dodać, że łuszczyna przez swój kształt zadecydowała o nazwie rodzajowej miesiącznicy trwałej — Lunaria rediviva. Po łacinie luna oznacza księżyc, a to porównanie najlepiej oddaje wygląd dużych i eliptycznych blaszek. Czy taka niezwykła roślina poradzi sobie w ogrodzie?
Ogrodnicy podkreślają to, że jest niezwykle łatwa w uprawie, ale jeszcze niezbyt doceniana na rabatach. Idealnie sprawdzi się na zacienionych stanowiskach oraz przyciągnie do ogrodu masę owadów.
Źródło: atlas-roslin.pl, facebook.com/RDLPkrosno, chwilezachwycone.blogspot.com, zielnik-karpacki.pl, medianauka.pl, przewodniksudecki.net.pl.
Zobacz też:
Ten ptak to mistrz kamuflażu. Potrafi udawać węża
Wyjątkowo długi rok szkolny 2025/2026. Takich dat dawno nie było
Nie uwierzysz, co niektórzy robią z książkami. Nawet ma to swoją nazwę