Reklama
Reklama

Ta roślina to gatunek inwazyjny w Polsce. Pochodzi z Himalajów

Niecierpek gruczołowaty naturalnie występuje w Himalajach, ale rośnie też w Polsce. „Kwiaty są okazałe, wielkości ok. 3–4 cm, różowe lub purpurowe, zakończone krótką ostrogą, zebrane w obfite grona”. Początkowo w Europie uchodził za roślinę ozdobną, a teraz to gatunek inwazyjny. Dlaczego?

Ten gatunek naturalnie występuje w Himalajach

Niecierpek gruczołowaty, bo o nim mowa, pochodzi z Azji Środkowej (Himalaje). Występuje tam w nadrzecznych lasach do 3 tys. metrów n.p.m. 

Roślina ta może osiągać wysokość do 3 metrów. Na stronie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego zamieszczono taki opis: 

Gatunek ten trafił do Europy w XIX wieku. Sprowadzono go do ogrodu botanicznego Kew Garden w Anglii. Później został spopularyzowany w Polsce. Z przydomowych ogródków łatwo przenosił się dalej, bo produkuje nawet do 32 tys. nasion na metr kwadratowy. Ponadto dojrzałe owoce niecierpka gruczołowatego samoistnie wyrzucają nasiona na duże odległości (do 6 metrów). 

Niecierpek gruczołowaty w Wigierskim Parku Narodowym

Ta inwazyjna roślina jest obecna w całej Polsce. Najwięcej stanowisk jest na południu i zachodzie kraju. Problem nie ominął też terenów chronionych. 

Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego niecierpek gruczołowaty jest "jednym z najbardziej uciążliwych, inwazyjnych gatunków obcych". Wybiera wilgotne siedliska w dolinach rzecznych oraz na brzegach jezior. Dlatego można go zobaczyć nie tylko na wilgotnych łąkach, ale także m.in. przy łęgach. 

Ta roślina to gatunek inwazyjny w Polsce

Znajduje się na liście roślin zakazanych w Unii Europejskiej. Niecierpek gruczołowaty to inwazyjny gatunek obcy w Polsce. Substancje, które wydziela do gleby, mogą hamować kiełkowanie innych roślin. Skutecznie konkuruje np. z pokrzywą. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wolno go przywozić do naszego kraju, uprawiać np. w swoim przydomowym ogródku, wprowadzać do obrotu itp. Za naruszenie ustawy o gatunkach obcych grozi kara do 1 mln złotych. Nakłada ją RDOŚ. 

Źródła: gov.pl, nieruchomosci.infor.pl, wigry.org.pl, ogrod.uw.edu.pl

Zobacz też:

Najkrótszy i najtrudniejszy szlak Korony Gór Polski. Podejmiesz wyzwanie?

Polskie piramidy starsze od egipskich? Odpowiedź może zaskoczyć

Gród starszy niż Biskupin? Osada na Podkarpaciu pamięta czasy starożytnego Egiptu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gatunek inwazyjny