Reklama
Reklama

Te kwiaty noszą imiona znanych Polaków. Nie zgadniesz, jak wygląda chrzest tulipana

Jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów noszą imiona znanych Polaków. Jakie kolory mają odmiany „Mikołaj Kopernik” czy Irena Sendler”? Gdzie w Polsce można zobaczyć dywany tulipanów?

Tulipany o polskich imionach

Tulipany są uważane za jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów. Niektórym wystarczy kilka w wazonie, a inni sadzą je w przydomowych ogródkach. Rośliny te zachwycają nie tylko wyglądem, ale także nietypowymi nazwami. 

Holendrzy zapoczątkowali zwyczaj nadawania im imion postaci, które zapisały się na kartach historii. Przykładami są kwiaty "Hilary Clinton" czy "Rembrandt". Tam też powstał specjalny ceremoniał chrztu, który temu towarzyszy. Odbywa się on podczas corocznych międzynarodowych targów tulipanów. Wygląd nowej odmiany i nazwisko patrona nie jest ujawniane aż do ostatniej chwili, a gdy już to nastąpi, to kwiat jest podlewany szampanem. 

Znani Polacy także mają swoje odmiany tulipanów, jest ich kilkanaście, w tym np.:

  • "Mikołaj Kopernik" jest jaskrawo czerwonym kwiatem, 
  • "Fryderyk Chopin" to cytrynowo-pomarańczowy kwiat,
  • "Irena Sendler" to kwiat różowy,
  • "Lech Wałęsa" to biało-czerwony kwiat (nawiązanie do Solidarności), 
  • "Maria Kaczyńska" jest kremowym kwiatem. 

Tulipanowe pole na Żuławach

Nie tylko tradycję nadawania imion tulipanom zapożyczyliśmy od Holendrów. Podobnie jest z wielkimi polami tych kwiatów i towarzyszącym im wydarzeniom. 

Ogrody Keukenhof są jedną z największych wiosennych atrakcji Holandii. Miejsce zlokalizowane między Amsterdamem i Hagą co roku przyciąga ponad milion turystów z całego świata. Można tam podziwiać m.in. wiatraki i tulipany. W 2025 roku są otwarte od 20 marca do 11 maja. 

Miłośnicy tulipanów nie muszą wyjeżdżać z Polski, aby je podziwiać. Pole z tymi kwiatami znajduje się na Żuławach, które kojarzą się z geograficzną depresją i holenderskimi osadnikami. Od kilku lat dywany kwiatów można oglądać w Cedrach Wielkich. 

Ogród znany z festiwalu "O Rany, tulipany!" znajduje się ok. 30 km od ścisłego centrum Gdańska. Tam sezon zacznie się około połowy kwietnia, choć dokładna data otwarcia jest podawana na kilka dni przed. Z dużym wyprzedzeniem trudno przewidzieć, kiedy dokładnie te kwiaty zakwitną. Pogoda decyduje też o tym, czy tulipany otwierają swoje płatki. Następuje to przy temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza. 

Źródła: bbc.com/travel, holandia.pl, oranytulipany.pl, odkryjpomorze.pl, gdansk.tvp.pl, radio.rzeszow.pl, polonia.tvp.pl, tulipa.pl

Zobacz też:

Budzą się z zimowego snu i zostawiają ślady. Jak je rozpoznać?

Policzono żubry w Bieszczadach. Jedno martwi naukowców

Piękne, mądre, ale niezwykle żarłoczne. Te ptaki to inteligentne szkodniki

INTERIA.PL
Przejdź na