Reklama
Reklama

Ten imponujący wąż dusiciel żyje w Polsce. Kryje się w zaroślach

Ten żyjący w Bieszczadach wąż to rzadki gatunek, a jego populacja w naszym kraju wynosi jedynie 100 osobników. Mimo że doceniany przez polskich badaczy i miłośników przyrody, w innych krajach stanowi zagrożenie. Pokazujemy, jak wygląda jeden z największych polskich węży i gdzie można go spotkać.

Wąż Eskulapa jeszcze niedawno zajmował szerokie obszary w Polsce. Dzisiaj możemy go jedynie spotkać w Bieszczadach, a jego populacja jest bardzo niewielka. Zobacz, czym się charakteryzuje ten wyjątkowy gad.

Wąż Eskulapa. Wyjątkowy gatunek można spotkać w Bieszczadach

Średnia długość ciała węża Eskulapa osiąga 1,6 m. W skali Europy zarejestrowano jednak jeszcze większe osobniki, które mierzyły nawet 2,25 m długości. Wąż jest dusicielem. Nie stanowi zagrożenia dla człowieka i poluje głównie na małe ssaki i ptaki, wokół których się owija, aby je udusić. Kiedyś można było go spotkać w wielu miejscach w Polsce — w Beskidzie Sądeckim, Tatrach, Gorcach czy dolinie Popradu. Z biegiem czasu jego populacja się zmniejszyła, a dzisiaj węża można spotkać jedynie na terenie Bieszczad, a gdzie jego liczebność wynosi jedynie 100 osobników.

Wąż Eskulapa w Polsce objęty jest ścisłą ochroną i uznaje się go za gatunek zagrożony wyginięciem. Jego ochroną zajmuje się rezerwat Krywe, a do działań, które mają sprzyjać rozwojowi jego populacji, zalicza się wykaszanie łąk oraz tworzenie pryzm kamieni i trocin.

Występuje na obszarach leśnych oraz polanach. Lubi otoczenie rzek, przez co można często go spotkać w ich dolinach. Mimo że preferuje siedliska otwarte, zwykle unika otwartej przestrzeni, zwłaszcza przy dużym nasłonecznieniu. Podczas upałów może kryć się w zaroślach oraz różnych kryjówkach, najczęściej w okolicach wody. Pełza głównie po ziemi, ale może wspinać się również na drzewa, krzewy, strome skały czy dachy budynków.

Nie wszędzie jest doceniany. Na Wyspach Brytyjskich to gatunek inwazyjny

Wąż Eskulapa to ciepłolubny gad, który ku zdziwieniu badaczy zadomowił się w surowych klimacie Wysp Brytyjskich. Specjaliści byli przekonani, że niekorzystne warunki sprawią, że wąż nie przetrwa w chłodniejszym klimacie. Udało mu się jednak dostosować do specyficznej pogody, panującej na wyspach. Obecnie jego populacje dobrze sobie radzą i są stabilne. Można je spotkać w okolicach Regents Park w Londynie,  w Colwyn Bay w północnej Walii, czy w Bridgend w południowej Walii, choć ta populacja nie jest dokładnie zbadana. Aby przetrwać w chłodniejszym klimacie, wąż wykorzystuje sterty drewna, kompost, a także szczeliny budynków. Stanowią dla niego schronienie, a także miejsce do składania jaj.

Niestety brytyjscy specjaliści nie są zadowoleni z obecności węża na terenie ich kraju. Nie mają wątpliwości, że stanowi on zagrożenie dla lokalnej fauny. O pożywienie konkuruje z lokalnymi gatunkami węży, takimi jak żmija zygzakowata. Badacze obawiają się, że jego rozwój może zaburzyć stabilność tamtejszych ekosystemów, czego skutki mogą być trudne do przewidzenia.

Źródło: wbieszczady.pl

Zobacz też:

To drzewo można ściąć w Polsce bez zezwolenia. Jest wyjątkowo inwazyjne

Kiedy przypada egzamin ósmoklasisty? Te dni są wolne dla uczniów podstawówek

Skąd się wzięło "polskie Stonehenge"? Jego historia intryguje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ekologia