Ten Mały Wawel leży 160 km od Krakowa. Nazywany perłą Podkarpacia
Perła Podkarpacia oraz Mały Wawel to tylko niektóre określenia zamku w Baranowie Sandomierskim, który zachwyca swoim wyglądem i historią. Badacze nie mają wątpliwości — ta rezydencja jest najlepiej zachowanym zamkiem renesansowym w Europie!
Późno renesansowa budowla wzniesiona na planie prostokąta i mająca trzy kondygnacje została zbudowana w stylu palazzo in fortezza. Wyróżnia się czterema basztami narożnymi i prostokątną wieżą, która jest na środku ściany frontowej, jak również krużgankami ozdobionymi maszkaronami, łudząco przypominającymi te na Wawelu. Zamek w Baranowie Sandomierskim swój imponujący wygląd zawdzięcza architektowi Santiemu Gucci, natomiast wnętrza to zasługa dekoracji wykonanych przez Jana Chrzciciela Falconiego oraz Tylmana z Gameren. Co ciekawe, dziedziniec zamkowy zbudowany został na wysokości pierwszego piętra, aby Wisła nie zalewała budowli.
W latach 1591- 1603 rezydencja została przebudowana z wcześniejszego dworu obronnego na polecenie Rafała z Leszczyńskich. Potem zamek należał do m.in. Wiśniowieckich, Lubomirskich, Potockich oraz Krasińskich. Na skutek pożarów w 1849 i 1898 roku zamek ucierpiał, przez co wiele z jego odnowionych elementów różni się od pozostałych. Odbudowywany został pod kierunkiem architekta Tadeusza Stryjeńskiego, czego przykładem jest powstała wtedy kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej w stylu secesyjnym. Zdobią ją witraże Józefa Mehoffera oraz tryptyk Jacka Malczewskiego “Matka Boska Niepokalana”.
Ostatnimi właścicielami zamku byli Dolańscy, a po wybuchu II wojny światowej posiadłość trafiła w ręce Niemców, przez co uległ on zniszczeniu. Dopiero w 1958 r. zamek w Baranowie Sandomierskim stał się własnością Kopalni Siarki w Machowie, przez co we wnętrzach rezydencji utworzono "Muzeum Siarki". Od 1997 roku właścicielem Zespołu Zamkowo-Parkowego jest Agencja Przemysłu Rozwoju.
Obecnie w zamku mieści się muzeum wnętrz, w skład których wchodzi sala portretowa, trzy komnaty gościnne, Baszta Falconiego oraz secesyjna kaplica. Warta uwagi jest akustyka zamku, która powoduje, że po otwarciu okna w komnacie szum fontanny jest słyszalny głośniej niż w przeciwległej ścianie!
Zamek otacza 16 ha park, w którym można zobaczyć dwa pomniki przyrody: klon zwyczajny i tulipanowiec amerykański oraz trzy ogrody w stylu angielskim, francuskim oraz włoskim. Natomiast drzewostan parku wyróżnia się m.in. dębem gontowym, daglezją zieloną, platanem klonolistnym oraz rajską jabłonią. Na zwiedzających czeka także staw z pomostem, aleja paprociowa, grabowa oraz lipowa, jak również oranżeria, taras zachodni z fontanną i taras wschodni z fontanną. W zamkowym parku można też spotkać aż 23 gatunki ptaków!
Nie bez powodu to miejsce stało się scenerią do filmów i seriali "Barbara Radziwiłłówna", “Klejnot wolnego sumienia", “Czarne chmury", “Bitwa pod Wiedniem", ale też planem zdjęciowym do filmu Teatru Roma, a dokładniej musicalu "Deszczowej piosenki". Czy zamek w Baranowie Sandomierskim ma swojego ducha?
Według legend można spotkać w nim białą damę, która wcale nie straszy! Jest to postać szlachcianki pokutująca za swoje grzechy, czyli strzegąca turystów oraz dbająca o zamek. W sezonie wiosenno-letnim zamek w Baranowie Sandomierskim jest dostępny dla zwiedzających od godziny 9 do 19. Można na terenie posiadłości zorganizować przyjęcie, konferencję, jak również skorzystać z oferty gastronomicznej lub hotelowej.
Źródło: polskazachwyca.pl, podroztrwa.pl, baranowsandomierski.pl, ciekawyswiata.pl, zamkomania.pl, echodnia.eu, baranow.com.pl.
Zobacz też:
Kosmiczna filiżanka odmieniła codzienność astronautów. Zobacz, jak działa
Mało znana, a niebezpieczna. Przypomina barszcz Sosnowskiego
Najbardziej zanieczyszczone morze na świecie. Bałtyk bije rekordy