Ten przedmiot zdawany jest najczęściej. Sprawdź, co wybierają maturzyści
Matura to ważny egzamin w życiu młodego człowieka, od którego w wielu przypadkach zależy jego przyszłość. Z tego powodu wybór przedmiotów rozszerzonych jest dla absolwentów szkół średnich niezwykle ważny. Sprawdzamy, które opcje wybierane są najczęściej, a które najrzadziej. Przekonaj się, czy wybory maturzystów cię zaskoczą.
Każdego maturzystę czeka przynajmniej pięć egzaminów. Do obowiązkowych zaliczamy te na poziomie podstawowym z języka polskiego i matematyki, ustne z języka polskiego i angielskiego na poziomie podstawowym oraz jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. To właśnie ten ostatni ciekawi wiele osób. Maturzyści mają szeroki wybór, a decyzje podejmują najczęściej, biorąc pod uwagę wymagania rekrutacyjne, które dyktują uczelnie wyższe. Sprawdzamy, jakie rozszerzenia w tym roku cieszyły się największą popularnością.
Warto przypomnieć, że maturzyści mogą zdecydować o zdawaniu więcej niż jednego rozszerzenia. Maksymalnie można przystąpić do egzaminów na tym poziomie z sześciu przedmiotów. Wybór jest szeroki, a uczniowie mogą wybierać spośród takich przedmiotów, jak biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, filozofia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, wiedza o społeczeństwie, język polski, matematyka czy inne języki nowożytne, jak angielski, francuski, niemiecki itp.
Jak podaje CKE, w tym roku chęć zdawania tylko jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym wyraziło 37,1% tegorocznych absolwentów szkół średnich. Dwa egzaminy będzie zdawać 31% maturzystów, trzy 24%, a cztery 5%. Do pięciu i sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym podejdzie mniej niż 1% absolwentów. Jakie wybory dotyczące przedmiotów podjęli?
Najbardziej popularnym wyborem na egzamin na poziomie rozszerzonym był język angielski. Zdawanie go zadeklarowało aż 71,9% absolwentów, co przekłada się na 197,9 tys. osób. To ewidentnie ulubieniec maturzystów, ponieważ drugiemu miejscu daleko do takich liczb. Dobry wynik z matury rozszerzonej z języka angielskiego to nie tylko przepustka na niektóre kierunki studiów. Znajomość języka jest przydatna także podczas podróżowania czy poszukiwania pracy. Zaraz po angielskim jest matematyka, której zdawanie zadeklarowało jedynie 25,8% absolwentów. To oznacza, że będzie ją zdawać 71 tys. osób. Z kolei ostatnie miejsce na podium należy do geografii, która prawie dorównuje matematyce pod względem popularności. Została wybrana przez 22,9% uczniów, czyli 62,9 tys. osób.
Na kolejnych miejscach znajdziemy:
- język polski na poziomie rozszerzonym — wybrany przez 20,1% maturzystów (52,7 tys.),
- biologię — wybraną przez 16,5% maturzystów (43,5 tys.)
- chemię — wybraną przez 8,2% maturzystów (21,5 tys.),
- wiedzę o społeczeństwie — wybraną przez 6,1% maturzystów (16 tys.),
- historię — wybraną przez 5,9% maturzystów (15,5 tys.),
- fizykę — wybraną przez 5,9% maturzystów (15,5 tys.).
Na ostatnich miejscach znajdziemy informatykę, historię sztuki oraz język niemiecki na poziomie rozszerzonym.
Źródło: edziecko.pl
Zobacz też:
To najniższa góra w Koronie Gór Polski. Kryje więcej tajemnic, niż myślisz
Jest mniejszy od wilka, ale nie boi się ludzi. Widywany coraz częściej
Malownicza kraina, której nie ma na mapie. Iście polskie widoki