Reklama
Reklama

Ten szczyt w Tatrach to polski Matterhorn. Nie każdy powinien się tam wybrać

Wyjątkowy tatrzański szczyt, czyli polski Matterhorn przyciąga swoim pięknem. Chcesz na niego wejść? Tutaj poradzą sobie tylko nieliczni.

Kościelec w Tatrach – znasz polski Matterhorn?

Kościelec to główny szczyt Grani Kościelców liczący 2155 m n.p.m. nad Czarnym Stawem Gąsienicowym w Tatrach, który przyciąga turystów jak magnes. Ze względu na swój charakterystyczny kształt Kościelec zyskał sobie miano polskiego Matterhorn, ale co warto o nim wiedzieć? 

Grań Kościelców znajduje się pomiędzy Doliną Zieloną Gąsienicową i Doliną Czarną Gąsienicową, a w skład grani oprócz Kościelca ze skał granitowych wchodzą m.in. Mały Kościelec, przełęcz Karb oraz Mylna Kopa. Swoją nazwę szczyt zawdzięcza najprawdopodobniej kościelnej wieży, którą z daleka przypomina konturem.

Pierwszego wejścia na Kościelec dokonał Antoni Hoborski w 1845 roku, natomiast zimą po raz pierwszy szczyt zdobył Mieczysław Karłowicz oraz Roman Kordys w 1908 roku. Warto dodać, że rok później Karłowicz nigdy nie wrócił z wyprawy pod Małym Kościelcem. Taki sam los zgotował polski Matterhorn również doświadczonym taternikom m.in. Piotrowi Dawidowiczowi, Janowi Długoszowi oraz Mieczysławowi Świerzowi.  

Wejście na Kościelec i trudność szlaku

Decydując się na zdobycie Kościelca, warto pamiętać o tym, że szlak jest stromy i trudny technicznie oraz ma dużą ekspozycję, przez co wymaga dobrej kondycji fizycznej. Wyróżnia się wąskimi ścieżkami, skalnymi gruzowiskami, jak również pochyłymi na poziomie około 30 stopni skałami, które często są oblodzone. Właśnie na zachodniej ścianie Kościelca wyznaczono klasyczne drogi szkoleniowe dla taterników, którzy mogą doskonalić tam swoje umiejętności. 

Jak wejść na Kościelec? Możesz zdobyć polski Matterhorn, zaczynając ze schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Istnieje również opcja wybrania trasy wejścia na Kościelec z Kasprowego Wierchu lub przez Świnicę. Wędrując przez Czarny Staw Gąsienicowy, a potem przełęcz Karb na szczyt Kościelca dostaniesz się w około 50 minut. Natomiast szlak na Kościelec przez Zieloną Dolinę Gąsienicową jest o wiele łagodniejszy i krótszy. Kiedy najlepiej zaplanować wejście na Kościelec? Wybierz się tam wiosną, latem oraz jesienią, a zimą zrezygnuj z wycieczki. Co wynagradza trudy podczas trasy na polski Matterhorn? Widok na 16 tatrzańskich jeziorek m.in. Dwoiste Stawy Gąsienicowe, Kurtkowiec, Kotlinowy Stawek oraz Mokrą Jamę.  

O czym pamiętać podczas wyprawy na Kościelec?

Przed wyprawą koniecznie sprawdź prognozę pogody oraz zaopatrz się w buty trekingowe lub hikingowe, jak również ciepłą odzież i prowiant. Wybierając szlak na Kościelec, zaleca się zabranie kasku wspinaczkowego, ponieważ kruche skały często spadają z góry, co stanowi zagrożenie. Natomiast zimą można zdobyć ten szczyt tylko w rakach, z czekanem oraz wybitną kondycją fizyczną i doświadczeniem.  

Źródło: gorydlaciebie.pl, skalnik.pl, goryaktywnie.pl.  

Zobacz też:

Ten okazały pałac noblista dostał w prezencie. Mieszkał tu tylko latem

Największe fale sięgają ósmego piętra. Jeszcze większe są pod wodą

Są prawdziwym utrapieniem. Wyjaśniamy, gdzie wyrzucać koperty z okienkiem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozrywka | ciekawe miejsca | przyroda | Tatry | wakacje