To jedyny taki park narodowy w Polsce. Czy będzie kolejny?
Narwiański Park Narodowy, położony w województwie podlaskim, to jedyny w Polsce park narodowy utworzony dla ochrony unikalnej doliny rzecznej – bagiennej Doliny Górnej Narwi. Jego rozległe rozlewiska, mozaika kanałów i torfowisk stanowią ostoję dla setek gatunków ptaków wodno-błotnych. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad utworzeniem Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry (PNDDO), który byłby kolejnym. Planowany park ma chronić cenne tereny Międzyodrza oraz wspierać rozwój turystyki i edukacji przyrodniczej w regionie.
Narwiański Park Narodowy to jedyny w Polsce park narodowy utworzony dla ochrony unikalnej doliny rzecznej - bagiennej Doliny Górnej Narwi. Kompleks przyrodniczy jest położony w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, ok. 30 km na zachód od Białegostoku, między miejscowościami Suraż i Rzędziany. Park narodowy został powołany 1 lipca 1996 roku i obejmuje powierzchnię ok. 6 810 ha (według najnowszych pomiarów 6 805 ha), a jego otulina liczy ponad 17 200 ha.
Park narodowy obejmuje ok. 50-kilometrowy odcinek doliny Narwi, która w tym miejscu tworzy niezwykły, anastomozujący system - rzeka płynie tu wieloma rozgałęziającymi się i łączącymi korytami, tworząc mozaikę rozlewisk, wysp, łęgów, bagien i starorzeczy. Ten "rzeczny labirynt" stanowi jedną z ostatnich w Europie naturalnych, regularnie zalewanych dolin rzecznych. Aż 98% powierzchni parku to tereny stale lub okresowo podtapiane - dominują tu otwarte przestrzenie: trzcinowiska, turzycowiska, wilgotne łąki, zakrzaczenia wierzbowe oraz olsy i niewielkie fragmenty borów sosnowych.
Przeczytaj także: Malownicza kraina, której nie ma na mapie. Iście polskie widoki
Park jest ostoją dla wielu gatunków zwierząt wodno-błotnych i bagiennych. Jego największym bogactwem jest awifauna - stwierdzono tu aż 203-213 gatunków ptaków, z czego 154-160 to gatunki lęgowe, co stanowi niemal połowę wszystkich ptaków lęgowych Polski. Wśród nich są gatunki zagrożone w skali światowej lub europejskiej. Występują tu m.in. wodniczka, batalion, bąk, bocian czarny, orlik krzykliwy, błotniak łąkowy, sowa błotna, rożeniec, uszatka błotna i zaroślówka. Symbolem Narwiańskiego Parku Narodowego jest błotniak stawowy, licznie gniazdujący w trzcinach. Park jest ważnym miejscem odpoczynku dla ptaków migrujących - podczas wiosennych i jesiennych przelotów można obserwować tu tysiące gęsi, kaczek i żurawi.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad utworzeniem Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry (PNDDO), który będzie pierwszym nowym parkiem narodowym w Polsce od ponad dwóch dekad. Jego utworzenie ma na celu ochronę unikatowych terenów Międzyodrza, obejmujących rozległe torfowiska, zalewane łąki, rozlewiska i kanały, które są domem dla ponad 200 gatunków ptaków, w tym wielu rzadkich i zagrożonych.
Nowy park narodowy ma powstać na terenie trzech gmin: Szczecin, Kołbaskowo i Widuchowa, z możliwością dołączenia w przyszłości gminy Gryfino, która obecnie nie wyraziła zgody na włączenie swoich terenów do parku. Co istotne, żeglowność Odry oraz tradycyjne formy połowu ryb zostaną zachowane, co umożliwi kontynuację lokalnych tradycji.
Źródła: national-geographic.pl, msn.com, npn.pl, polska.travel
Zobacz też:
Można je spotkać także nad Bałtykiem. Stworzyły naturalne światłowody
Malowniczy wąwóz w parku narodowym. Mało kto wie, że istnieje
Nie tylko Mazury i Morskie Oko. Znasz najpiękniejsze polskie jeziora?