To najbardziej kolorowa wyspa na świecie. Powód malowania domów może rozbawić
Liczy zaledwie 3 tysiące mieszkańców i znajduje się 7 km na wschód od Wenecji. Ta mała wyspa wyróżnia się nie tylko kolorowymi domami, co warto zobaczyć na Burano i jak się tam dostać?
Burano, to mała wyspa położona na Lagunie Weneckiej, która wyróżnia się nietypowymi i zachwycającymi kolorami domów. Ta rybacka wioska ma 670 m długości oraz 450 m szerokości i można się na nią dostać tramwajem wodnym. Nic dziwnego, że przyciąga turystów jak magnes! Co warto o niej wiedzieć? Burano składa się z czterech wysp San Mauro, Giudecca, Terranova i San Martino, które połączone są ze sobą trzema kanałami Rio Pontinello, Rio Terranova oraz Rio Zuecca. Pomiędzy nimi znajduje się zaledwie osiem mostów dla pieszych! Największą uwagę przyciągają jednak domy, których elewacje są we wszystkich kolorach tęczy. Skąd wziął się ten pomysł?
Jedna historia związana jest z rybakami, którzy wracając z połowu, nie mogli przez gęstą mgłę dostrzec swoich domów. W efekcie pomalowali budynki na różne kolory, aby z łatwością je rozpoznać. Inna legenda wyjaśniająca kolorowe elewacje domów wskazuje, że konkretne barwy przypisane były do każdej z mieszkających tam rodzin. Budynki na Burano mają zazwyczaj dwie lub trzy kondygnacje oraz charakterystyczne skośne dachy. Co, jeśli właściciel domku chce zmienić kolor elewacji? Sprawa wcale nie jest prosta, ponieważ należy zgłosić taki zamiar do odpowiedniego urzędu, a potem wybrać nowy kolor, ale inny niż te na sąsiednich budynkach!
Czy na Burano jest dom bardziej kolorowy od innych? Niedaleko Piazza Baldassarre Galuppi znajduje się la Casa di Bepi Suà, czyli budynek wyróżniający się elewacją w całej palecie barw!
Wyspa Burano to nie tylko urokliwe kolorowe domy, ale też miejsce tradycji koronkarskich. Według jednej z legend zajmowały się tym żony rybaków, kiedy wyruszali oni w morze. Dopiero w XVI wieku koronki z Burano zyskały niebywałą sławę i popularność w całej Europie. Inna historia wyjaśniająca koronkarstwo na wyspie jest związana z historią o rybaku i jego narzeczonej. Syreny miały kusić chłopaka do wyprawy na wschód swoim śpiewem, ale nie uległ on ich namowom. Dzięki swojej podstawie otrzymał od syren welon dla narzeczonej wykonany z piany morskiej, który na wyspie wzbudził zazdrość pozostałych panien. Miały one z determinacją próbować swoich sił w koronkarstwie, aby odtworzyć na własnych welonach i sukniach ten niezwykły wzór.
Od 1872 do 1978 roku na Burano działała szkoła koronkarstwa, w której obecnie mieści się Muzeum Koronki. Warto pamiętać, że są to rękodzieła niezwykle rzadkie w świecie mody, które słyną z wysokiej ceny. Co jeszcze koniecznie warto zobaczyć odwiedzając Burano? Kościół San Martino oraz krzywa wieża to miejsca, w pobliżu których co środę organizowany jest targ. Można znaleźć tam lokalne produkty m.in. owoce morza i ryby.
Źródło: pap.pl, italiapozaszlakiem.com, italia-by-natalia.pl, niceaway.pl.
Zobacz też:
Odkryto nowy gatunek kreta. Zwierzę żyło 3 miliony lat temu
Najpiękniejsze jezioro położone na polskiej wyspie. Ma nietypowy kształt
Malownicze Jeziorka w sercu Bieszczad. Warto włączyć je w plan wycieczki