To najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Jest tylko jeden mankament
To jezioro to fenomen na skalę Polski. Jezioro Jasne znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego zachwyca odwiedzających je turystów przejrzystą wodą i otoczeniem przyrody. Jeśli chcemy je odwiedzić, musimy jednak pamiętać o jednym ważnym aspekcie — nie pozwólmy, aby popsuł nam wyjazd.
To jezioro zachwyca nawet najbardziej wymagających turystów. Przekonaj się, dlaczego warto je odwiedzić i zaplanuj wycieczkę na lato.
Jezioro Jasne, znane jest również jako Jezioro Czyste. Znajduje się w Rezerwacie przyrody Jasne na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. To prawdziwy przyrodniczy fenomen — woda w zbiorniku jest krystalicznie czysta i przejrzysta nawet do głębokości 15 metrów. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 20 metrów, przez co w wielu miejscach można dosłownie "zajrzeć" w głąb zbiornika. Zachwyca kolorem i jest świetnym miejscem na zdjęcia.
Czystość i przejrzystość jeziora wynika ze specyficznego, kwaśnego odczynu wody — jej pH wynosi ok. 4,3. Przez niski poziom pH większość organizmów wodnych, takich glony, sinice czy ryby nie może w nim żyć. A to właśnie one często wpływają na mętność wód w jeziorach. Ograniczona ilość życia biologicznego sprawia, że woda pozostaje przezroczysta.
Zagadką unikalnych właściwości jeziora od lat zajmują się naukowcy i studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, opracowując specjalistyczne badania i raporty. Mimo surowych warunków panujących w zbiorniku żyje tam m.in. kanibalistyczny gatunek okonia karłowatego, którego większe osobniki pożerają mniejsze — efekt braku naturalnych drapieżników w tym środowisku.
Zobacz także: Malownicze ruiny i przepiękne widoki. Perełka na mapie Małopolski
Nie da się ukryć, że Jezioro Jasne jest zachwycające. Co więcej, nie jest popularną turystyczną destynacją. Jego sława pozostaje głównie lokalna, a osoby z dalszych zakątków Polski rzadko słyszą o tym niesamowitym miejscu. Z tego powodu teren rezerwatu w dalszym ciągu pozostaje dzikim i spokojnym zakątkiem, w którym można odpocząć od tłumów i cywilizacji.
Na miejscu znajdziemy również punkt widokowy, z którego można podziwiać jezioro w pełnej okazałości. Jego unikatowość dodatkowo podkreśla obecność Jeziora Luba, które znajduje się w okolicy. Jest to zbiornik bogaty we florę i faunę, który stanowi wręcz przeciwieństwo dla ubogiego biologicznie Jeziora Jasnego.
Odwiedzając Rezerwat przyrody Jasne, należy jednak pamiętać o jednej zasadzie — kąpiel w Jeziorze Jasnym jest zabroniona. Wynika to nie tylko z powodu niskiego pH. Zbiornik znajduje się na obszarze chronionym, a jego celem jest zachowanie delikatnej równowagi biologicznej jeziora. Każda ingerencja człowieka mogłaby ją łatwo zaburzyć. Z tego powodu Jezioro Jasne pozostaje spokojnym, niezwykłym miejscem do podziwiania z brzegu albo z punktu widokowego.
Źródło: polskazachwyca.pl
Zobacz też:
Szczyty, które budzą wątpliwości. Dlaczego są w Koronie Gór Polski?
Malownicze ruiny i przepiękne widoki. Perełka na mapie Małopolski
Burzowy Księżyc nad Polską. Lipcowa pełnia ma ukryte znaczenie