Reklama
Reklama

To zwierzę na pierwszy rzut oka przypomina sarnę. Wyjątkowy osobnik

Jelonkowiec błotny, nazywany też sarenką wodną jest wyjątkowy. Nie ma poroża, ale za to może się pochwalić długimi kłami. Gdzie można go spotkać i co jada? Z pewnością wyróżnia się z całej rodziny jeleniowatych.

Jak wygląda jelonkowiec błotny?

Sarenka wodna dzieli się na dwa podgatunki: chińskiego jelonkowca błotnego i koreańską odmianę z rodziny jeleniowatych. Zazwyczaj osiąga do 50 cm wysokości oraz 13 kg wagi, przez co jest znacznie mniejszy od kuzynków łosi i reniferów. Sierść jelonka błotnego jest szarawa w zimie, a jasnobrązowa latem oraz szorstka i twarda. Ma krótki ogon oraz czarne plamy na grzbiecie. 

Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu jelonkowca błotnego są kły, które ma zamiast poroża! Zazwyczaj osiągają one długość maksymalnie 8 cm, co jest pozostałością po przodkach z rodzinny jeleniowatych. 

Badacze uważają, że te kły dla sarenki wodnej są o wiele lepszym mechanizmem obronnym, niż poroże. Dzięki nim nie zdobywa pożywienia, a zaznacza swoje terytorium. Ciekawostką jest fakt, że jelonkowiec błotny podczas żeru chowa kły, u samic są one krótsze, niż u samców.  

Co warto wiedzieć o sarence wodnej?

Jelonkowiec błotny żyje w Azji, a dokładniej w Chinach oraz Korei i uwielbia podmokłe tereny z wysokimi trawami. Sarenkę wodną sprowadzono także do Wielkiej Brytanii i Francji, więc można go zobaczyć bez konieczności długiej wyprawy. Jelonkowiec błotny posiada kły, ale nie je mięsa, a rośliny! W jego menu można znaleźć trawy, warzywa oraz zioła, które spożywa zależnie od pory roku. 

Sarenka wodna została wpisana na czerwoną listę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), jako "wrażliwy" gatunek. Jelonkowiec błotny jest najbardziej zagrożony w Chinach, ponieważ jego populacja spada. Przyczyniają się do tego polowania, zanieczyszczenia wody oraz zmiana klimatu.  

Zupełnie inaczej jest w Korei, gdzie wzrosła liczba sarenki wodnej, która wyrządza szkody społeczne i ekologiczne. Statystycznie jelonkowiec błotny żyje około 12 lat oraz rozmnaża się poligamicznie, natomiast dojrzałość osiąga między piątym a siódmym miesiącem życia.  

Źródło: ekologia.pl, ciekawe.org, twojezwierzeta.pl.   

Zobacz też:

Tę roślinę spotkasz w pobliżu rzek i strumieni. Omijaj z daleka, jest silnie trująca

Bursztynowe sztormy nad Bałtykiem. Ważny jest kierunek wiatru

Zalewają Polskę. Wszystko przez nieodpowiedzialnych hodowców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | przyroda