Reklama
Reklama

Uśpiony gigant może się obudzić? Potężny wulkan leży blisko Polski

Gdy Laacher See wybuchł ostatni raz, zabił okoliczną ludność i… zmienił klimat w Europie. To wydarzenie miało miejsce 13 tys. lat temu. Obecnie naukowcy twierdzą, że jezioro-wulkan położone w Niemczech znowu zaczyna się budzić. Czy stanowi zagrożenie?

Laacher See - jak powstało niemieckie jezioro?

Laacher See jest jeziorem kalderowym, czyli powstałym w wyniku erupcji wulkanu. W literaturze takie wytwory natury nazywa się czasem także "kalderami wulkanicznymi". 

Jezioro Laacher See powstało około 13 tys. lat temu, gdy wulkan wyrzucił do atmosfery około 20 km3 popiołu. Indeks Eksplozywności Wulkanicznej sięgnął wtedy szóstego poziomu, co zdarza się na Ziemi średnio raz na pokolenie. Ilość pyłów była tak duża, że rozprzestrzeniła się niemal na całą Europę - od najbliższej okolicy, aż po Skandynawię. Materiały wulkaniczne w ogromnych ilościach spadły w Dolinę Renu, zmieniają nurt Renu i doprowadzając do rozległych powodzi.  

Pozostałe po tym wydarzeniu wgłębienie (czyli właśnie kaldera) z czasem napełniło się wodami opadowymi i zamieniło w jezioro: największy akwen kraterowy w tym regionie Europy. Ma on 2 km średnicy, 3 km2 powierzchni i głębokość dochodzącą do 53 m.  

Czy Laacher See może się obudzić?

Według naukowców obudzenie się wulkanu Laacher See jest możliwe. To bowiem wciąż aktywny sejsmicznie obszar. Wulkan nie wygasł, lecz drzemie, a dodatkowo co jakiś czas odnotowuje się w nim niewielkie trzęsienia ziemi (o sile do M4.0).

Jakie zagrożenia niosłaby za sobą erupcja Laacher See? Prawdopodobnie czekałoby nas to samo, co wydarzyło się 13 tys. lat temu: 

  • najbardziej ucierpiałyby najbliższe miasta - oddalone o 37 km Bonn i o 24 km Koblencja, ogromna ilość pyłu pokryłaby bardzo szczelnie niebo nad środkową częścią Europy, 
  • nad Polską spadłyby kwaśne deszcze, zanieczyszczające glebę i wodę, utrzymujące się popioły ograniczyłyby dopływ promieni słonecznych do Ziemi, przynosząc ochłodzenie i powodując wymarcie większości upraw rolnych, 
  • zanieczyszczenie atmosfery odbiłoby się także na zdrowiu mieszkańców tej części Europy. Tego typu wulkany nazywa się "superwulkanami" - mają bowiem moc niszczenia wszelkiego życia i zmieniania klimatu. Przykładem takiej erupcji może być wybuch Krakatau w Indonezji w 1883 roku. Wówczas do atmosfery trafiło 20 mln ton dwutlenku siarki i niezliczona ilość popiołów. W wyniku tego na kilka lat ochłodził się klimat na świecie.

Czy można zapobiec wybuchowi Laacher See?

Na łamach pisma "Geophysical Journal International" naukowcy podzielili się informacją, że po raz pierwszy mają  dowody na aktywność wulkanu. Odnotowali w tym miejscu całą serię mikrowstrząsów z epicentrami znajdującymi się od 10 do 40 km pod powierzchnią ziemi. 

Obecnie najprawdopodobniej udałoby się ograniczyć nieco straty wynikające z wybuchu - przynajmniej jeśli chodzi o śmierć ludzi. Systemy monitorowania i wczesnego ostrzegania pozwoliłyby na ewakuację osób z najbardziej zagrożonych terenów. Wybuchu takiego wulkanu nie da się jednak w żaden sposób okiełznać - pod powierzchnią "urokliwego jeziorka" kryje się bowiem ogromna ilość magmy. 

Atrakcje Laacher See dla turystów

Laacher See leży w zachodnich Niemczech, w górach Eifel - około 650 km od granicy z Polską. Jest bardzo malowniczo położony - otaczają go wzgórza, a z wszechobecnej roślinności wyłaniają się sylwetki masywnych zamków i kościołów. Nic dziwnego, że jest to miejsce, w którym chętnie odpoczywają mieszkańcy okolicy i turyści. 

Atrakcją jest samo jezioro, powstałe w niezwykłych okolicznościach. Jednak to nie wszystko, co czeka w tym regionie na zwiedzających. Po jeziorze można pływać i żeglować, wokół niego są też liczne miejsca do biwakowania, np. campingi położone przy samej linii brzegowej.  Ponadto: 

  • wokół jeziora wytyczono ścieżkę rowerową i spacerową; 
  • przy jeziorze stworzono pole do minigolfa; 
  • w pobliskiej miejscowości Mendig znajduje się Niemieckie Muzeum Wulkanów Lava Dome; 
  • na całej wschodniej części Eifel rozciąga się park Vulkanpark, w którym znajdują się nie tylko wulkany, ale i zabytkowe kamieniołomy. 

Choć nic nie wskazuje na to, aby ukryty pod jeziorem wulkan Laacher See wybuchł w najbliższych latach, nie można go lekceważyć. Potencjalne zagrożenie istnieje i - jak pokazała erupcja sprzed kilkunastu tysięcy lat - może wyrządzić ogromne szkody. Biorąc pod uwagę konsekwencje, które przyniósłby wybuchający wulkan dla dużej części Europy, kluczowa w przygotowaniu się do ewentualnej erupcji jest współpraca międzynarodowa i stworzenie wspólnych planów kryzysowych. 

Źródła: twojapogoda.pl, vulkanpark.com, sciencedirect.com, nature.com, eifel.info 

Zobacz też:

Najbardziej tajemniczy ptak w Polsce? Dowiedz się, jak żyje

Znajdź metodę i podaj wynik. Ta zagadka nie będzie łatwa

Wyjątkowe miejsce nad Bałtykiem. Jedyna taka wydma w Europie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki naukowe