Reklama
Reklama

Warto spojrzeć w niebo o 6 rano. Księżyc będzie inny niż zwykle

Całkowite zaćmienie Księżyca to fascynujące zjawisko astronomiczne, które w 2025 roku dwukrotnie będzie można obserwować na polskim niebie. Czym dokładnie jest zaćmienie Księżyca? Kiedy i jak je obserwować w 2025 roku? Sprawdzamy!

Jak powstaje zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca następuje, gdy Ziemia znajdzie się pomiędzy nim a Słońcem. Nasza planeta rzuca wówczas cień na swojego naturalnego satelitę. Aby doszło do tego zjawiska, Księżyc musi być w fazie pełni i znajdować się w jednej linii z Ziemią oraz Słońcem. Wyróżniamy jego trzy główne typy:

  • Całkowite zaćmienie Księżyca

Występuje wtedy, gdy Księżyc w całości wchodzi w cień Ziemi. Nasza planeta znajduje się wtedy dokładnie między Słońcem a Księżycem, blokując dostęp promieni słonecznych do jego powierzchni. Mimo że Księżyc nie jest wtedy bezpośrednio oświetlany przez Słońce, wciąż pozostaje widoczny – jego tarcza przybiera ciemnoczerwony lub pomarańczowy kolor. Efekt ten jest wynikiem załamania światła w ziemskiej atmosferze.

  • Częściowe zaćmienie Księżyca

Ma miejsce, gdy tylko część Księżyca wchodzi w cień Ziemi, a reszta pozostaje nadal oświetlona przez Słońce. W efekcie można zaobserwować wyraźne przyciemnienie fragmentu księżycowej tarczy, podczas gdy jej druga część pozostaje jasna. Stopień zaćmienia zależy od tego, jak głęboko Księżyc wchodzi w stożek cienia rzucanego przez Ziemię. Zjawisko to jest łatwe do zaobserwowania gołym okiem, ponieważ różnica w jasności poszczególnych części Księżyca jest bardzo widoczna.

  • Półcieniowe zaćmienie Księżyca

Zachodzi wtedy, gdy Księżyc przechodzi przez półcień Ziemi, ale nie wchodzi bezpośrednio w jej cień. Efekt tego zjawiska jest subtelny – Księżyc wydaje się nieco przygaszony, ale jego kształt pozostaje wyraźnie widoczny. Zmiana jasności Księżyca jest trudna do dostrzeżenia gołym okiem i najlepiej obserwować ją przy użyciu teleskopu lub na zdjęciach wykonanych w dłuższych odstępach czasu. Półcieniowe zaćmienia są najmniej spektakularne spośród wszystkich rodzajów zaćmień Księżyca, ale wciąż stanowią interesujące zjawisko astronomiczne.

Zaćmienia Księżyca w 2025 roku

W 2025 roku będziemy świadkami dwóch zaćmień Księżyca:

  • 14 marca 2025 roku

W Polsce widoczne będzie jedynie półcieniowe zaćmienie Księżyca. Ok. godziny 6 rano tarcza Księżyca stanie się ciemniejsza i przygaszona, jednak zjawisko to będzie subtelne i trudne do dostrzeżenia bez specjalistycznego sprzętu.

  • 7 września 2025 roku

Tego dnia będziemy mogli podziwiać całkowite zaćmienie Księżyca. Pełne zacienienie tarczy nastąpi około godziny 20:13. To wyjątkowe zjawisko będzie widoczne gołym okiem, jednak użycie lornetki czy teleskopu pozwoli dostrzec więcej szczegółów.

Obserwacja zaćmienia Księżyca jest bezpieczna dla wzroku i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Niemniej jednak, aby cieszyć się lepszymi wrażeniami, warto skorzystać z lornetki lub teleskopu, które pozwolą dostrzec subtelne zmiany kolorów i szczegóły na powierzchni ziemskiego satelity. Do obserwacji zaćmienia Księżyca najlepiej wybrać miejsca oddalone od sztucznego oświetlenia, takie jak tereny wiejskie czy obrzeża miast. 

Źródła: rp.pl, nowiny24.pl

Zobacz też:

Niespotykane zjawisko w Tatrach. Turyści widzą je raz na kilka lat

Ta roślina już wkrótce będzie zakazana. Nawet 1 mln złotych kary

To jezioro zamienia zwierzęta w kamień? Widok z lotu ptaka zadziwia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos