Reklama
Reklama

Żar będzie lał się z nieba. Ekstremalne zjawisko pogodowe wytworzy się nad Polską

Wakacyjne tropiki w Polsce mają zawisnąć nad naszymi głowami. Czym jest kopuła cieplna? Warto poznać ją bliżej, aby uchronić siebie i swoich bliskich przed konsekwencjami fali upałów. To zjawisko jest groźniejsze, niż się wydaje.

Skąd fala upałów nad Polską?

Kopuła cieplna to zjawisko atmosferyczne, czyli masa suchego i gorącego powietrza, która gromadzi się nad konkretnym obszarem. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ powietrze tworzy szczelną kopułę, która długo utrzymuje temperaturę. Specjalista Alberto Hernandez Unzon określił zjawisko to jako “garnek ekspresowy", bo dodatkowo słońce podgrzewa kopułę cieplną bardziej, co powoduje tropikalne temperatury. Jakie są przyczyny tego zjawiska? 

Badacze wymieniają globalne ocieplenie, które od kilkunastu lat powoduje ekstremalne zjawiska atmosferyczne na półkuli północnej Ziemi. Wynika to z prądów strumieniowych, które okrążają naszą planetę w rejonie podzwrotnikowym oraz polarnym. Okazuje się, że ich system napędzania, czyli różnica temperatur coraz bardziej maleje. Dlaczego? Wynika to ze wzrostu temperatury na Arktyce. W efekcie gorące powietrze napływa nad regiony, powodując falę upałów. Za winowajcę tego zjawiska uznaje się emisje gazów cieplarnianych.  

Wśród pozostałych przyczyn kopuły cieplnej wyróżnia się także wysokie ciśnienie, zmiany wzorców cyrkulacji wiatrów oraz oceany. Na skutek ciepła parują, ogrzewając powietrze, a w efekcie układ wysokiego ciśnienia spycha je na dół, co powoduje upały. 

Kiedy jest fala upałów?

Upał, a fala upałów, to zupełnie różne zjawiska. Kiedy można stwierdzić, że panuje fala upałów? Wystarczy kilka dni wysokiej temperatury w danym miejscu, a szczególnie tej odnotowywanej w nocy. Jeśli jest wyższa niż zazwyczaj, to można mówić o tropikalnych upałach. Specjaliści wskazują, aby temperaturę w danym miejscu porównać do danych z tej lokalizacji do 30 dni wstecz oraz poprzednich lat.  

Konsekwencje kopuły cieplnej

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że fala upałów, to najgroźniejsze zjawisko pogodowe. Odbija się ono na zdrowiu i życiu, ponieważ może skutkować odwodnieniem lub nawet udarem cieplnym, które szczególnie mogą odczuć dzieci oraz osoby starsze. Wyczerpanie cieplne objawia się potliwością, osłabieniem, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, skurczami mięśni i suchą skórą.

W pierwszej kolejności warto spróbować się schłodzić, odpocząć oraz nawodnić, a także skonsultować stan zdrowia z lekarzem. Inne osoby może dotknąć stres cieplny, a nawet kłopoty ze snem. Co więcej, kopuła cieplna ma dawać się we znaki także zwierzętom oraz mieć poważne skutki dla sektora rolnictwa. Brak opadów, wysoka oraz sucha temperatura to przepis na małe plony, co odbija się dla naszych portfelach.  

To nie koniec złych wiadomości, zjawisko atmosferyczne powoduje też braki wody, co zagraża wielu gatunkom zwierząt i roślin. Może też powodować pożary lasów. Ile potrwa kopuła cieplna? Zazwyczaj występuje przez kilka dni, a maksymalnie tygodni, na co ogromny wpływ ma front niskiego ciśnienia.  

Jak radzić sobie z upałem?

W okresie fali upałów należy zachować ostrożność, a szczególnie ostrzegać i edukować siebie oraz swoich bliskich. Pozostawanie zbyt długo na otwartej przestrzeni może przynieść tragiczne konsekwencje, przez co warto unikać mocnych promieni słonecznych. W tym czasie trzeba zadbać o nawodnienie organizmu, nakrycie głowy oraz stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym. W ciągu dnia warto zrezygnować z wietrzenia mieszkania i postawić na zaciemniające zasłony lub żaluzje. Podczas upałów nie wolno zapomnieć o zwierzętach domowych, które bardziej niż my odczuwają skutki wysokich temperatur. 

Źródło: pl.meteorologiaenred.com, gridw.pl, wyborcza.pl.  

Zobacz też:

Polskie Drzewo Roku 2025 wybrane. Został nim 110-letni wiąz szypułkowy

Szmaragdowa woda i malownicze widoki. Trudno uwierzyć, że mamy to w Polsce

Niepokojące prognozy naukowców. Płazy znikają z polskiego krajobrazu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ekologia | ciekawostki | badania | wakacje | klimat