Reklama
Reklama

Dieta dla maturzysty, czyli co jeść i pić przed egzaminami

Długotrwały stres spowodowany zbliżającymi się maturami, ściśnięty żołądek tuż przed egzaminem, pełne skupienie na wypełnianym arkuszu – to wszystko może spowodować, że zapomnimy o zdrowym odżywianiu i właściwym nawodnieniu organizmu. Tymczasem badania pokazują, że odpowiednia dieta może pomóc nam lepiej wypaść na egzaminach!

Śniadanie? To naprawdę działa!

Prawdopodobnie najważniejszą radą dietetyczną, jaką można dać bezpośrednio przed maturą, jest: "Nie wychodź na egzamin bez śniadania". To ono daje nam energię na początek dnia. I choć żołądek przed egzaminem jest ściśnięty, a jedzenie to ostatnia rzecz, o której się myśli — zdecydowanie warto je spożyć. Badania przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie w Leeds i opublikowane w czasopiśmie "Frontiers in Public Health" nie pozostawiają złudzeń: uczniowie, którzy rzadko jedli śniadania w dni szkolne, uzyskali niższe oceny niż ci, którzy jedli je często.

Najlepiej sprawdzą się produkty z węglowodanami złożonymi — jak owsianka, pełnoziarnisty chleb czy musli — zapewniają dłuższe uczucie sytości i stabilny poziom cukru we krwi. Dodajmy do tego trochę białka — jajko, jogurt, kawałek sera — i zdrowych tłuszczów, np. kilka orzechów. Nasz mózg nam za to podziękuje.

Niepozorna woda wielkim sprzymierzeńcem

Istnieją ścisłe zasady opisujące to, co można wnieść na egzamin maturalny. Jednak wodę możemy ze sobą mieć, a właściwie — butelkę z wodą pozbawioną etykiety. Zdecydowanie warto z tego skorzystać. Odwodnienie, nawet lekkie, może skutkować bólem głowy, sennością i rozkojarzeniem. Dlatego warto mieć ją pod ręką na egzaminie.

Picie wody naprawdę może pomóc w koncentracji — również na ten temat przeprowadzono badania. Analizę przeprowadzono na studentach uniwersytetach East London i Westminster. Wyniki różniły się w zależności od roku studiów, ale w całej badanej grupie zdających egzamin, nawadniający się osiągali średnio o 5 proc. lepsze wyniki niż ci, którzy wody w trakcie egzaminu nie mieli.

Sprawdź również: Pytania jawne na maturę ustną 2025 - lista pytań i odpowiedzi

Dieta przed egzaminem

O prawidłową dietę warto zadbać długo przed egzaminem. Intensywną naukę można porównać do wysiłku fizycznego, dlatego to nie jest czas na diety redukcyjne, zadbajmy o pełnowartościowych posiłków. Nie zapominajmy o warzywach (szczególnie tych zielonych), produktach pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczach i białku. Świetnie działają na nasz mózg ryby, orzechy, owoce jagodowe, awokado i jajka. Te produkty wpływają na lepszą koncentrację, zapamiętywanie i opanowanie w chwilach stresu.

Stres i jedzenie

W stresie jedni podjadają bez opamiętania, inni tracą apetyt. Jeśli mamy ochotę ciągle coś przegryzać, miejmy pod ręką zdrowe przekąski - orzechy, owoce, marchewki, gorzką czekoladę czy domowe batoniki z bakaliami. A jeśli nie mamy ochoty na jedzenie, dobrym rozwiązaniem mogą być lekkie koktajle z dodatkiem zielonych warzyw - pożywne, a jednocześnie łatwe do wypicia. W diecie osoby będącej pod wpływem długotrwałego stresu powinny znaleźć się zdrowe tłuszcze, w szczególności kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokoheksaenowego (DHA). Warto zatem spożywać sporo tłustych ryb morskich i owoców morza.

Sprawdź również: Czy podczas matury można wyjść do toalety?

Jak uniknąć problemów żołądkowych?

By uniknąć przykrej niespodzianki w ostatnich godzinach przed egzaminem, nie eksperymentujmy. Nie pijmy kawy ani napojów energetycznych, jeśli nie są naszym codziennym wyborem. Warto też unikać eksperymentów z ziołami uspokajającymi czy produktami poprawiającymi koncentrację. Postawmy na posiłki lekkostrawne: gotowane, pieczone, bez ostrych przypraw. Lepiej ograniczyć picie dużych ilości kawy, spożywanie suszonych śliwek czy roślin strączkowych, które mogą powodować wzdęcia i gazy. Błonnik wspomaga trawienie, ale jego nadmierna ilość może spowodować rozwolnienie. Jednak owsianka z owocami czy pełnoziarnisty chleb z dodatkiem warzyw na pewno wyjdą nam na zdrowie.

Dobrze zbilansowane lekkostrawne posiłki i nawodnienie naprawdę mogą pomóc przejść przez matury z większym spokojem i jasnym umysłem. Trzymamy kciuki!

Źródła: frontiersin.org, bbc.com, bbc.co.uk, ncez.pzh.gov.pl

P

Zobacz też:

Wyglądają niewinnie, ale to najgroźniejsze typy chmur. Sieją zniszczenie

Kiedyś to była matura. Oto, z czym musieli się mierzyć uczniowie w PRL

Tego nie wolno zabrać na maturę. Zasady są dość skomplikowane

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: egzamin | matura