Kalendarium maturalne. Sprawdź, kiedy uczniowie niższych klas mają wolne
Tegoroczni maturzyści odliczają już dni do egzaminu dojrzałości, a ich młodsi koledzy do przedłużonej majówki. Sprawdź, na ile dni wolnego mogą liczyć uczniowie drugich i trzecich klas liceum. Dowiedz się również, jak wygląda harmonogram matur 2025.
W tym roku kilka dni po Wielkanocy wypada majówka. Długi weekend rozpocznie się we czwartek (1 maja). Zaraz po nim maturzyści zaczną egzaminacyjny maraton.
Można się spodziewać, że w większości szkół uczniowie młodszych klas skorzystają łącznie z siedmiu dni wolnego. Dlatego, że pisemne egzaminy maturalne z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego odbędą się w trzy kolejne dni po weekendzie majowym.
W pierwszym dniu egzaminu dojrzałości zdający nie będą pisali testów popołudniu. Inaczej zapowiada się już 6 maja, a kilka dni później ruszy też część ustna.
Sprawdź również: Pytania jawne na maturę ustną 2025 - lista pytań i odpowiedzi
Główny (majowy) termin matur obejmuje dwie części:
- pisemną, która potrwa od 5 do 22 maja,
- ustną zaplanowaną w dniach od 9 do 24 maja.
Podobnie, jak w ubiegłych latach maturzyści na samym początku przystąpią do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym (5 maja 2025 r.). Na wtorek (6 maja) zaplanowano obowiązkową maturę z matematyki. Zdający otrzymają arkusze o godzinie 9:00 rano. Tego samego dnia od godz. 14:00 przewidziano też egzaminy z języka kaszubskiego i łemkowskiego oraz języka łaciński i kultury antycznej na poziomie rozszerzonym.
Dla większości zdających środa (7 maja) będzie ostatnim dniem, w którym będą pisali egzamin dojrzałości na poziomie podstawowym. Na 9:00 zaplanowano nowożytne języki obce. W zależności tego, jakiego od wyboru dokonali, będą mierzyli się z:
- j. angielskim,
- j. francuskim,
- j. hiszpańskim,
- j. niemieckim,
- j. rosyjskim,
- j. włoskim.
Inaczej jest w przypadku osób, które zdają języki mniejszości narodowych. Według harmonogramu CKE w wersji podstawowej zaplanowano je na 15 maja 2025 r., a w rozszerzonej dzień później. Pojawiła się też szczegółowa rozpiska przedmiotów w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych (wypadają 7 oraz 22 maja).
Ponadto pisemne matury z języków obcych nowożytnych na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym wyznaczono na:
- 8 maja - język angielski,
- 12 maja - język rosyjski,
- 13 maja - język niemiecki,
- 19 maja - język francuski,
- 20 maja - język hiszpański,
- 21 maja - język włoski.
Osoby, które chcą zdawać rozszerzoną maturę z języka polskiego, muszą poczekać aż do 21 maja. Harmonogram pozostałych przedmiotów maturalnych na poziomie rozszerzonym prezentuje się następująco:
- 8 maja - historia muzyki,
- 9 maja - biologia oraz filozofia,
- 12 maja - matematyka,
- 13 maja - wiedza o społeczeństwie,
- 14 maja - informatyka oraz historia sztuki,
- 15 maja - geografia,
- 16 maja - chemia,
- 19 maja - historia,
- 20 maja - fizyka.
Tradycyjne na czerwiec wyznaczono dodatkowe terminy dla osób, które z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie będą pisały matury w maju. W 2025 r. to okres od 3 do 17 czerwca. Wyniki egzaminu dojrzałości zostaną opublikowane 8 lipca, a poprawkową maturę będzie można zdawać 19 i 20 sierpnia. We wrześniu CKE opublikuje pełny raport maturalny 2025.
Źródła: cke.gov.pl, infor.pl
Zobacz też:
Czy podczas matury można wyjść do toalety? Sprawdź, odpowiedź może zaskoczyć
Górskie stawy rozmarzają. Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów
Co grozi za ściąganie na maturze? Unieważniony egzamin to nie wszystko